W Stalowej Woli

Powstanie wielka korporacja samorządowa

Powstanie wielka korporacja samorządowa

Konsolidację spółek miejskich i zakładów budżetowych, zapowiedział  na ostatniej sesji Rady Miasta prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Miejski Zakład Komunalny ma przejąć Inkubator Technologiczny, a także Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej. To swego rodzaju ratowanie tych firm, które muszą spełnić wskaźniki związane z realizowanymi programami unijnymi.

Pomysł taki to nie nowość, a realizacja tego, co w kampanii wyborczej zapowiadał Lucjusz Nadberzeżny.

– Konsolidacja struktury i funkcjonowania miasta, konsolidacja spółek miejskich, to może dość tajemnicze pojecie, ale powinno być realizowane w nowoczesnym samorządzie. Na całym świecie jest trend tworzenia dużych, silnych organizacji, które mają większy potencjał finansowy są w stanie do lepszego i skuteczniejszego działania. Trwanie w takim rozprzestrzenieniu wynika często z tego, że prezydent miasta jest zakładnikiem koalicji w radzie miasta, konieczności obsadzania poszczególny stanowisk prezesów, dyrektorów. Ja mam to szczęście, że wybory listopadowe w ubiegłym roku dały taki wynik, że  ja nie jestem zakładnikiem żadnej  koalicji. Nie muszę realizować żadnej polityki personalnej. To przed czym stoimy w najbliższym czasie, to konsolidacja  zakładów  budżetowych i spółek miejskich – wyjaśniał Nadbereżny.

Podkreślał, że Inkubator Technologiczny, jako spółka jest to chora spółka, powołana bez odpowiedniego potencjału majątkowego, operacyjnego,  która nie jest w stanie realizować dużych, odważnych zamówień. – I kto by nie był prezesem, pod względem takiej struktury funkcjonowania, takiego wyposażenia tej spółki, w kompetencje, nie byłby w stanie dobrze zarządzać tym majątkiem, który został wytworzony w ramach tych projektów unijnych. Dlatego nie można obwiniać prezesa za to. Chciałbym publicznie podziękować panu Cezaremu Kubickiemu, za to, że zachował się bardzo przyzwoicie. W momencie, kiedy został ogłoszony konkurs na prezesa, poddał się do dyspozycji. Mógł trzasnąć drzwiami, powiedzieć do widzenia, nie zrobił tego, nie poszedł na chorobowe. Tylko w tej trudnej sytuacji prowadzi sprawy spółki – zaznacza prezydent.
Dodał, że na gminie ciąży obowiązek utrzymania projektów unijnych, które są realizowane w inkubatorze. – W przypadku, gdy ich nie spełnimy, to nie inkubator, ale budżet miasta zapłaci zwrot dotacji, kilkanaście milionów plus odsetki czyli kilkadziesiąt milinów złotych. Z puntu widzenia miasta nie możemy sobie na to pozwolić – przypomniał prezydent.

Obecnie strata w inkubatorze wynosi około 400 tys. zł.

Udziały Inkubatora Technologicznego przejmuje Miejski Zakład Komunalny, który posiada w tej chwili największy potencjał operacyjny, finansowy, majątkowy, ale również największą zdolność rozwoju. To nowoczesna firma, która ma dobrze podzielone zadania, za chwile otwiera nowoczesny zakład.
– MZK jest gwarantem tego, że powierzone zdania będzie wykonywał dobrze i na czas. Ma również potencjał do tego, aby dobrych prawników utrzymać, a nie wypuszczać tak, jak to się dzieje w inkubatorze – dodaje prezydent
Zaznacza, że nie chodzi tutaj o ograniczenie zatrudnienia  osób, które wypracowują potencjał tych firm. Konsolidacja ma przynieść oszczędności jeśli chodzi o koszty administracji, a także ograniczenie najdroższych kierowniczych stanowisk. Ponadto będzie również możliwość przydzielania pracowników do wykonywania innych zadań, gdy np. dany zakład ma przestój, a w tym czasie w innym są zatrudniane osoby na dodatkowe umowy.  Jak zaznacza Nadbereżny, stworzenie dużego mechanizmu, dużej korporacji komunalnej pozwala na wewnętrzną elastyczność i dobre rozdzielnie pracy.  Efektem tego ma być najlepsza oferta, najlepsza jakość świadczonych usług komunalnych przy zachowaniu najniższej.
Wątpliwości co do przejęcia inkubatora przez MZK miał radny Franciszek Zaborowski, bowiem jak zaznaczył inkubator nie realizuje zdań miasta i gminy. Zastanawiał się, czy to uda się pogodzić finansowo i organizacyjnie. – To będzie zagrożenie finansowe dla jednostki, która go przejmie – stwierdził radny.

Ponadto na ostatniej sesji radni podwyższyli kapitał zakładowy inkubatora wkładem w wysokości 180 tys. zł. Jest to związane z tym, że spółka nie otrzymała w terminie pieniędzy z wygranego przetargu. Dlatego też ma powstały zaległości w uregulowaniu faktury za energię elektryczną.

Dokładny plan przejęcia przez MZK Inkubatora Technologicznego i Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej zostanie przedstawiony na sesji Rady Miasta 7 sierpnia.

9 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021