
„Praca w cywilizacji solidarności”, to temat sympozjum, które odbędzie się 9 grudnia w auli Budynku Inżynierii Materiałowej KUL, przy ul. Kwiatkowskiego 3A w Stalowej Woli.
Sympozjum to będzie jednym z wielu wydarzeń w ramach trwających VI. Dni Kultury Solidarności, a także miejscem inauguracji nowej kampanii społecznej pn. „Laborem exercens” – Praca w Cywilizacji Solidarności, realizowanej przez ruch społeczny Pro Publico Bono.
Jak zaznacza Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, miasto to odegrało szczególna rolę w historii NSZZ „Solidarności”, a także w tworzeniu odrodzonego Samorządu Terytorialnego RP. W związku ze swoimi lokalnymi doświadczeniami ma prawo do kształtowania opinii i wzorców kultury solidarności, samorządności i praw człowieka dotyczących pracy.
– W związku z przypadającą na ten rok 35. rocznicą powstania Solidarności i 25. rocznicę restytucji Samorządu Terytorialnego RP zwracamy się z propozycją podjęcia debaty na temat wartości pracy w dzisiejszym świecie. Pracy, która stanowi o godności człowieka i tworzy fundament wszelkich stosunków społecznych i gospodarczych. Temat ów zostanie przedstawiony w ramach debat z perspektywy lokalnej, regionalnej oraz krajowej – zaprasza prezydent.
Szczegółowy program sympozjum:
10.30 – 11.00 Rejestracja uczestników
11.00 – 11.15 Uroczyste otwarcie seminarium – Lucjusz Nadbereżny – Prezydent Stalowej Woli
11.15 – 11.30 Przemówienia okolicznościowe
11.30 – 12.15 „Praca w cywilizacji solidarności” – wykład programowy dr Leopold Zgoda
12.15 – 12:30 Praca nad “nawróceniem ekologicznym” oraz “ekologią człowieka” wykład programowy ks. dr hab. Roman B. Sieroń, prof. KUL, WZPiNoS KUL w Stalowej Woli
12:30-12:45 „Praca w etyce chrześcijańskiej” ks. dr Bartłomiej Krzos,
p.o. Prodziekan WZPiNoS KUL w Stalowej Woli
12.45 – 13.00 Przerwa kawowa
13.00 – 13.30 Praca solidarnej – praca, zatrudnienie, dochody – trylemat współczesnych gospodarek” – wykład programowy – dr hab. Aleksander Surdej
Panele dyskusyjne:
13.30 – 14.15 Praca i Przedsiębiorczość – Czy praca może stać się na nowo podstawowym czynnikiem wartości przedsiębiorstwa? Jak stworzyć nową strategię pracy i przedsiębiorczości w gospodarce Rzeczypospolitej Polskiej?
14.15 – 15.00 Praca jako prawo człowieka i obywatela – perspektywa prawna
i aksjologiczna Konstytucji RP
15.00 – 15.10 Wystąpienia podsumowujące i zamknięcie seminarium Lucjusz Nadbereżny – Prezydent Stalowej Woli
źródło: Urząd Miasta Stalowa Wola/Joanna Piechuta
Facebook
RSS