W Stalowej Woli

Pracownia rezonansu oficjalnie otwarta

Pracownia rezonansu oficjalnie otwarta

Pracownia rezonansu magnetycznego została dziś oficjalnie otwarta w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. To ostatnie urządzenie dopełniające blok diagnostyczno-obrazowy diagnostyczno- zabiegowy. Wartość tej inwestycji to około 3 mln zł,  a jej inwestorem jest firma zewnętrzna Aura Medic.

Jak wyjaśniał Edward Surmacz, dyrektor szpitala, siły i finanse placówki nie pozwalały na to, aby sama mogła to zrobić. Dlatego też w drodze konkursu została wyłoniona firma, która zamontowała ten sprzęt i go obsługuje.
– Firma ta obsługuje już kilka szpitali w Polsce, ma bardzo dobrą opinię. Oferta, którą złożyli do postępowania konkursowego była najkorzystniejsza. Mamy zawartą wieloletnią umowę. Firma ta  płaci szpitalowi czynsz za dzierżawę. Natomiast szpital płaci za wykonane badania, ale tylko dla pacjentów, którzy leżą na oddziałach. Aura Medic jeszcze nie ma niezależnego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia dla pacjentów ambulatoryjnych, ale mam nadzieję, że to się stanie w niedługim czasie – mówił dyrektor Edward Surmacz. Podkreśla, że bardzo ważne jest to, że pacjenci mogą mieć wykonane  badania na miejscu.

IMG_4571

Damian Biedulski, prezes Aura Medic podkreśla, że to urządzenie jest bardzo potrzebne w szpitalu. – Spośród 9 szpitali, które są na Podkarpaciu na drugim poziomie referencyjności w sieci szpitali, ten był jedyny, który nie miał  rezonansu, więc był bardzo potrzebny. Zwłaszcza patrząc na profile jakie ten szpital obsługuje, jest tu oddziała neurologiczny, udarowy, w tych przypadkach rezonans jest niezbędny na terenie szpitala. Mam nadzieję, że ta inwestycja posłuży miastu i społeczeństwu – zaznaczał.

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny podkreślał, że jest to ważne wydarzenie dla szpitala, gdyż do centrum diagnostycznego trafia ostanie urządzenie bardzo ważne w diagnostyce medycznej.
– To urządzenie jest bardzo potrzebne, w Stalowej Woli. Poprawi zdecydowanie obsługę mieszkańców naszego powiatu i powiatów ościennych. Ten rok jest wyjątkowy dla naszego szpitala, rozpoczęliśmy wiele inwestycji, to jest jedna z nich. Obecnie trwa cały czas remont, jest to plac budowy. W przyszłym roku również szpital będzie wyglądał tak samo, będą trwały prace przy budowie bloku operacyjnego – mówił starosta Janusz Zarzeczny.

Obecny na otwarciu prezydent Lucjusz Nadbereżny zapewniał o dalszym wsparciu finansowym samorządu dla szpitala. – Doceniające ten wielki i odważny plan modernizacji szpitala, który jest tak konsekwentnie prowadzony przez pana starostę i pana dyrektora udzielamy pomocy finansowej na te działania, które sprawią, że nasi mieszkańcy będą wiedzieli, że trafiają w ręce wspaniałego zespołu medycznego. Mając świadomość, że szpital specjalistyczny ma taką kadrę, musi mieć również odpowiednie narzędzia pracy – mówił Lucjusz Nadbereżny.
Rezonans magnetyczny jest urządzeniem, które pozwala na wykonanie badania, które nie jest szkodliwe dla pacjenta.
Kamil Ludwisiak, pełnomocnik ds. jakości w firmie Aura Medic, zaznaczał, że w badaniu przy użyciu rezonansu nie ma promieniowania, które występuje w innych badaniach obrazowych, pozwala uzyskać bardzo duży stopień diagnostyki bez obciążania dożylnymi środkami kontrastowymi. Urządzenie potrafi zobrazować naczynia wewnątrzmózgowe bez użycia jakiegokolwiek preparatu, świetnie też nadaje się do diagnostyki stawów. Zaznacza, że obecnie rezonans magnetyczny jest uznawany za najlepszy z możliwych urządzeń do uzyskiwania obrazów w pełni diagnostycznych.

Z badań rezonansem można korzystać także prywatnie.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021