W Stalowej Woli

Pracownik socjalny – zawód empatii i wrażliwości

Pracownik socjalny – zawód empatii i wrażliwości

– Jest to trudny zawód narażony na zjawisko wypalenie zawodowego, ale z drugiej strony piękny  zawód, który jest powołaniem, wymaga szczególnego poświęcenia i wrażliwości – mówił Piotr Pierścionek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli, podczas obchodów Dnia Pracownika Socjalnego. Była to  okazja do pokazania i nagrodzenia pracy tych wszystkich, którzy na co dzień nie są widoczni.

Jak zaznaczał dyrektor MOPS-u, jest to praca, które nie jest łatwa, a często też jest niedoceniana.
– Większość społeczeństwa nie ma świadomości tego, że my pracujemy rzeczywiście w bardzo trudnych warunkach, wchodzimy w trudne środowiska, gdzie niewiele osób by się odważyło wejść. Nie zważamy na to, czy to są osoby uzależnione od alkoholu, chore psychicznie, żyjące w biedzie, brudzie, tylko wchodzimy, zawsze wtedy, gdy jest potrzebna interwencja ze strony naszych pracowników.  Ta praca też jest niedoceniana z tego powodu, że cały czas pokutuje takie stwierdzenie, że jest rozdawnictwo pieniędzy, a nikt nie mówi o tym, że robimy różne ciekawe akcje, szereg szkoleń interpersonalnych, zawodowych, które mają aktywizować, mobilizować naszych klientów. Staramy zmieniać się ten wizerunek pomocy społecznej, ale to jest powolny proces – mówił Piotr Pierścionek.

Podkreślał, że pracownicy socjali widzą potrzebę prowadzenia rożnego rodzaju akcji, dlatego, że poprzez działania bezpośrednio w środowisku łatwiej jest dotrzeć do klientów, pokazać im, że nie pomoc finansowa jest najważniejsza, tylko zmiana ich mentalności, samooceny. – Musimy dążyć do tego, by oni uwierzyli w to, że są w stanie zmienić swoją sytuację materialną, bytową poprzez własne działania – zaznaczał.
Tłumaczył, że pracownikowi socjalnemu, nie jest potrzebna tylko wiedza i umiejętności, choć to jest bardzo ważne, ale także wrażliwość na problemy ludzi, empatia, bo bez tych cech, nie zrozumie się tych ludzi  i ich potrzeb, które w danej chwili zgłaszają.

– Ta wrażliwość, umiejętności interpersonalne, komunikacji są bardzo ważne i na równi powinny być traktowane z przygotowaniem zawodowym. Często zdarza się tak w naszej, pracy, że  ktoś wykształci się na pracownika socjalnego, ale nie mając doświadczenia, idąc w środowisko uznaje, że to jednak nie jest dla niego. To są naprawdę bardzo trudne warunki i nie każdy ma tego świadomość podejmując naukę w tym kierunku – wyjaśniał dyrektor.

W ubiegłym roku pod opieką stalowowolskiego MOPS-u było około 1800 rodzin. Ta liczba się zmniejsza, między in. dzięki rożnym działaniom podejmowanym przez pracowników socjalnych w kierunku usamodzielnienia tych osób. Część osób, która była klientami placówki uzyskuje różnego rodzaju świadczenia, czy to renty inwalidzkie, czy emerytury. Bardzo dużo osób  podejmuje też pracę po ukończeniu prac społecznie użytecznych. To  powoduje, że ta liczba klientów się zmniejsza.
Podczas uroczystych obchodów Dnia Pracownika Socjalnego zostali nagrodzeni najbardziej wyróżniający się pracownicy, to: Agnieszka Chruściel, Małgorzata Ziobrowska, Beata Wolicka, Katarzyna Haber – Pistor, Dominika Rajzer, Marzena Banaczyk, Krystyna Bednarz, Janina Hyjek, Anna Partyka, Paweł Pająk, Elżbieta Golik, Anna Okoń, Anna Pyrkosz, Małgorzata Gotfryd, Beata Bołoz, Barbara Dul.

Został wybrany Pracownik Socjalny Roku. Ten tytuł otrzymała Teresa Laba. To szczególne nagroda, bo przyznawana przez klientów MOPS-u, którzy  anonimowo oddawali swoje głosy do urny wystawionej w ośrodku.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

stalowa wola

Zakaz odwiedzin w szpitalu

stw24.pl27 września 2021

Projekt ,,Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19″

stw24.pl27 września 2021

Informowali o prawach pracowników sezonowych

stw24.pl27 września 2021

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021