kultura i rozrywka

Premiera filmu “Stalowa Wola miastem z piasku i serc”

Premiera filmu “Stalowa Wola miastem z piasku i serc”

14 czerwca 1939 roku zostały poświęcone Zakłady Południowe, późniejsza Huta Stalowa Wola, wraz z naszym miastem. Do Stalowej Woli przyjechały wówczas najważniejsze osoby w kraju: prezydent Ignacy Moscicki, Eugeniusz Kwiatkowski – twórca Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po 82 latach wciąż pamiętamy o tym doniosłym wydarzeniu. W ramach obchodów rocznicy poświęcenia odbyła się prapremiera filmu „Miasto z piasku i serc. Stalowa Wola” opowiadającego o naszej niezwykłej historii.

– Nie przypadkowo COP powstał w widłach Wisły i Sanu. Ziemia tu była nieurodzajna – piasek, ale mieszkańcy, którzy tu mieszkali byli gorącego serca. Serca, które budowało Stalową Wolę i nasz kraj. Po wielu latach historia zatacza koło. Huta Stalowa Wola znów staje się liderem, producentem, dostarcza wozy bojowe dla polskiej armii, a Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli wraz z samorządem stara się o to, aby nasze miasto było nowoczesne, przyjazne dla wszystkich, którzy chcą tu mieszkać, chcą tu się osiedlić – mówił podczas prapremiery Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Film dokumentalny „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola” opowiada o wielkim projekcie o nazwie Stalowa Wola i ludziach, którzy go realizowali. Po projekcji zebrali mieli możliwość rozmowy z twórcami i bohaterami filmu. Co należy podkreślić, reżyser filmu Tadeusz Arciuch pochodzi właśnie ze Stalowej Woli. Urodził się tu, tu chodził do szkoły podstawowej i pierwszej klasy liceum, a następnie przeniósł się z rodzicami do Warszawy.

– Od pewnego czasu Stalowa Wola śni mi się po nocach i wracam w snach do krainy szczęśliwości. Zainteresowanie historią Stalowej Woli natomiast pojawiło się w wieku dojrzałym. Zawsze wracam tu z dużą przyjemnością i z sentymentem chodzę po ulicach – mówił reżyser filmu.

W ramach obchodów poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli odbyła się także Msza św. w intencji miasta Stalowej Woli, jej budowniczych i mieszkańców.

Organizatorem wydarzenia był Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli, a także: Stanica Kresowa, TVP Historia, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło U.M. Stalowa Wola

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Narodowe czytanie w MBP – zgłoszenia do 16 sierpnia

stw24.pl3 sierpnia 2021

II Gminny Powstańczy Rajd Rowerowy – I VIII 2021r

stw24.pl3 sierpnia 2021

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

stw24.pl3 sierpnia 2021

Kontynuacja budowy chodnika w Chwałowicach

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021