W Stalowej Woli

Prezydent Andrzej Duda podziękował MBP

Prezydent Andrzej Duda podziękował MBP

Do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli dotarł właśnie list z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z podziękowaniami za udział w akcji Narodowe Czytanie. Oprócz gratulacji placówka otrzymała również okolicznościowy egzemplarz „Quo vadis”. W tym roku w ponad 2200 miejscach w Polsce i za granicą wspólnie czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, także w stalowowolskiej MBP.

– Pragnę gorąco podziękować za Państwa udział w piątej edycji Narodowego Czytania. Tego dnia połączył nas geniusz wielkiego pisarza, a jego wybitne dzieło zachwyciło wspaniałymi bohaterami, plastycznością opisu oraz uniwersalnym, mądrym przesłaniem. Tak liczny udział w tej akcji świadczy o niesłabnącym zainteresowaniem Polaków klasyką rodzimej literatury, w której zawarty jest przekaz wartości scalających nasz Naród. Cieszę się, że tegoroczną odsłonę narodowego Czytania uświetniło wiele inicjatyw towarzyszących: wystaw, inscenizacji i konkursów – napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda.

Wydarzenie, biblioteka przygotowała wspólnie z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli. Wystąpił Chór Kameralny Jerzego Augustyńskiego oraz flecistka Paulina Jędrusińska i skrzypaczka Agata Szozda. Goście mogli obejrzeć także wystawę poświęconą Sienkiewiczowi, na której znalazły się materiały wypożyczone z Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Organizatorzy przygotowali szereg niespodzianek dla uczestników spotkania – prezentację multimedialną o starożytnym Rzymie, bicie okolicznościowej monety czy poczęstunek nawiązujący do epoki. Każdy, kto zjawił się na Narodowym Czytaniu z własnym egzemplarzem „Quo vadis” mógł wbić do książki okolicznościową pieczęć przysłaną do biblioteki z kancelarii prezydenta RP.

Tekst „Quo vadis” czytali przedstawiciele miasta i powiatu, nauczyciele i uczniowie, pracownicy biblioteki. Wyświetlone zostało także czytanie przez osoby pochodzące ze Stalowej Woli – aktora Macieja Zakościelnego, stylisty Jarosława Szado, karateki Jarosława Orzechowskiego. Przeczytano także fragmenty powieści w języku włoskim, angielskim, rosyjskim i japońskim.

– Jeszcze raz składam Państwu podziękowania za włączenie się do akcji Narodowe Czytanie. Dziękuję za to, że połączyło nas umiłowanie rodzimej literatury i pięknej polszczyzny. Za Państwa pośrednictwem przesyłam również wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy w państwa okolicy wspierali akcję i brali w niej udział. Jako wyraz mojego podziękowania przekazuję na państwa ręce okolicznościowy egzemplarz „Quo vadis”. Mam nadzieję, że będzie on stanowił dla Państwa miłą pamiątkę naszego wspólnego czytania – napisał prezydent Andrzej Duda, jednocześnie zapraszając do uczestnictwa w przyszłorocznym Narodowym Czytaniu i zachęcając do wybrania tytułu kolejnej lektury.

List od prezydenta oraz okolicznościowy egzemplarz „Quo vadis” eksponowany jest w gablocie przy wejściu do Czytelni w budynku MBP przy ul. ks. J Popiełuszki 10.

źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Podwórko dla Pława otwarte

stw24.pl4 maja 2021

Co się zmieni w Miejskim Domu Kultury po remoncie ?

stw24.pl4 maja 2021

Wypadek drogowy- zderzenie ciężarówki z osobówką

stw24.pl4 maja 2021