W Stalowej Woli

Prezydent podsumował półmetek kadencji

Prezydent podsumował półmetek kadencji

Duże inwestycje, konkretne plany, wiele zrealizowanych obietnic wyborczych, ale też i popełnione błędy. Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli posumował pierwsze dwa lata kadencji.

– Dwa lata kadencji, to półmetek, czas kiedy chcielibyśmy stanąć przed opinią publiczną i dokonać rachunku sumienia.  Powiedzieć o tym, co się udało, jakie przedsięwzięcia w tym okresie  zostały zrealizowane, jakie obietnice wyborcze zostały spełnione, ale też o planach. Cała informacja, oczywiście w skrótowy sposób jest zawarta w infografice ( dop. red. poniżej).  Infografika pokazuje, co udało się zrealizować, jest ona oparta na liczbach. Można rożnie uzasadniać swoją pracę, może być ona mniej lub gorzej oceniana, ale są pewne elementy, które nie kłamią. Liczby, to są te dane, które nie kłamią, które najbardziej  pokazują skalę podjętych działań, inicjatyw, często odważnych, często takich, których brakowało w ostatnich latach – mówił prezydent.
img_7238
Jak zaznaczał najważniejsza sprawa, to  wykorzystanie możliwości pozyskania środków zewnętrznych by zmienić nie tylko krajobraz estetyczny Stalowej Woli, ale by też wykorzystać szansę rozwojową, innowacyjną, a także dotyczącą gospodarki miasta. – Przez te  dwa lata przygotowaliśmy i złożyliśmy skutecznie  projekty unijne, które już są, a także w okresie najbliższych dwóch lat będą realizowane na kwotę ponad 220 mln zł. Ta kwota, to jest najlepsze posumowanie skali działań, które podejmujemy, w tym także modernizacji rożnego rodzaju obiektów, dróg – podkreślał.

Zaznaczał, że każdego roku przygotowywany był pro inwestycyjny budżet, w którym nacisk był kładziony na inwestowanie. –  Przez te dwa lat łącznie na zadania inwestycyjne na terenie miasta wydaliśmy blisko 49 mln zł. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że te inwestycje są widoczne. Bardzo często są to inwestycje, na które mieszkańcy czekali całe lata – mówił.
Nadbereżny podkreślał, że często jest mu zarzucane, że nie ma nowych inwestorów, że brakuje miejsc pracy. – Te opnie są nieprawdziwe. Najbardziej obiektywnym wskaźnikiem, który pokazuje liczbę miejsc pracy jest stopa bezrobocia, które obecnie wynosi 7,8 proc. To najniższe bezrobocie w powiecie stalowowolskim. W październiku 2014 roku było zarejestrowanych w Urzędzie Pracy 2983 mieszkańców Stalowej Woli, a w tym samym miesiącu 2016 roku już 1911 osób. To nie jest absolutnie zasługa prezydenta ani Rady Miejskiej, to zasługa wspaniałych przedsiębiorców, którzy działają na terenie Stalowej Woli, skutecznie tu od lat inwestują, tworzą stabilne miejsca  pracy. Ciągle w opinii  publicznej jest taki głos, aby rozglądać się za inwestorami zewnętrznymi. Ja od dawna zachęcam, abyśmy docenili te firmy, które tutaj od wielu lat skutecznie inwestują – argumentował.

Wymieniał szereg działań podejmowanych przez miasto w różnych obszarach. To wsparcie dla rodzin, czego wynikiem jest np. budowa żłobka, czyt też zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach. To też tworzenie  przyjaznej komunikacji dla rodzin i seniorów, poszerzenie infrastruktury sportowej, bogata oferta kulturalna. To też ukłon w stronę przedsiębiorców, poprzez podjecie decyzji o rozgrodzeniu terenów. Włodarz wymieniał także ważne inwestycje dla miasta, które w najbliższych latach będą realizowane, to budowa obwodnicy Stalowej Woli i Niska, rekultywacja stawów osadowych, budowa Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej, rewitalizacja miasta, budowa mieszkań komunalnych.

Prezydent przyznał, że przez te dwa lata nie brakowało też błędów.
– Wielokrotnie się pomyliłem, wielokrotnie popełniłem błąd. Może nie chciałbym dokonywać bardzo szczegółowego rachunku sumienia. Media te błędy nieraz pokazywały. Czasami były błędne decyzje, one były naprawiane. To również wynika z faktu, że człowiek ciągle się uczy, także na błędach. Myślę, że jestem osobą, która potrafi wyciągać wnioski z tych niedopatrzeń, które miały miejsce. Nigdy nie ogłaszałem dogmatu o nieomylności prezydenta. Pokornie przyjmuję całą krytykę. Najbardziej znacząca jest dla mnie ta, którą można usłyszeć prosto w oczy od mieszkańca, na chodniku.  Chciałbym bardzo poprosić mieszkańców o dalsze wsparcie, życzliwe podejście do wielu tematów. Zrozumienie także tego, że nie wszystko da się zrealizować w przeciągu  roku czy dwóch lat – wyjaśniał.
Prezydent dziękował wszystkim za współpracę.
Joanna Piechuta

12 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021