W powiecie

Prezydent Stalowej Woli na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Prezydent Stalowej Woli na Europejskim Kongresie Gospodarczym

2 września rozpoczęło się największe spotkanie gospodarcze Europy Centralnej. Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) stał się szerokim i otwartym forum wymiany doświadczeń, opinii i wiedzy o polskiej i europejskiej gospodarce, o ekonomicznych, społecznych i technologicznych uwarunkowaniach jej rozwoju. Wśród prelegentów podczas Kongresu wystąpił również Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Podczas panelu pn. „Budżety samorządów. Polska lokalna w nowej sytuacji”, w którym brał udział prezydent Stalowej Woli, poruszane były sprawy dotyczące polskiej samorządności wobec nowych wyzwań i problemów.

– W tym roku plan budżetu Stalowej Woli to 352 mln zł. Na chwilę obecną odnotowujemy pomniejszenie wpływów w porównaniu do roku 2019 o nieco ponad 5 mln zł, z czego 3 mln zł z podatku od nieruchomości. Jest to wynik świadomej, przemyślanej decyzji samorządu miasta o odstąpieniu naliczania podatku przez trzy kwartały, do końca roku 2020 od małych i średnich firm oraz decyzji odroczeniowych, które w większości będą skutkować umorzeniem podatku. Jeżeli chodzi o wpływy z udziału w podatkach powszechnych, to mamy nieco ponad 2 mln zł ubytku podatku PIT i CIT w porównaniu do roku 2019 – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny, zapytany o sytuację finansową Stalowej Woli.

Prezydent Nadbereżny zaznaczył jednak, że rok 2019 był rokiem rekordowym jeżeli chodzi o wpływy z podatku, natomiast pierwsze straty w tegorocznym budżecie były już widoczne w marcu, co było sygnałem ogólnego spowolnienia gospodarczego, krajowego i światowego, a na to nałożyła się pandemia. Jednak pomimo ubytków w budżecie, czarny scenariusz zakładany na początku roku się nie sprawdza.

– Dziękuję za to naszym przedsiębiorcom, bo to oni generują naszą stabilność finansową za pomocą PIT-u i podatków od nieruchomości. Bez wątpienia to pokazuje, że zadziałała rządowa tarcza antykryzysowa, która zatrzymała zwolnienia z naszej strefy gospodarczej – mówił Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz Stalowej Woli jasno zaznaczył podczas dyskusji, że nie planuje podnosić podatków dla mieszkańców, by podreperować sytuację budżetową miasta. – Decyzje, które były podejmowane w ostatnim czasie dotyczące umorzenia, odroczenia, czy zwolnień podatkowych pokazują, że nasze działania w stosunku do przedsiębiorców opierają się na polityce długofalowej, a nie doraźnych rozwiązaniach. Dla nas najważniejszy jest stabilny rozwój firm i wzrost zatrudnienia, a nie doraźne zbilansowanie ubytku w budżecie – poinformował Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent naszego miasta zabrał również głos w dyskusji dotyczącej tego, jak powinna wyglądać samorządność lub centralizacja państwa. – To nie jest pierwszy kryzys, który nas uderza. Pamiętam rok 2008, 2009, który dla Stalowej Woli był dramatyczny. W przeciągu kilku miesięcy zostało zwolnionych 8000 osób, dlatego że kryzys globalny uderzył Automotive, przemysł lotniczy i zerwał kooperację międzynarodową. I wtedy samorządność polegała na tym, że rząd powiedział: samorządzie radź sobie sam, bo jesteś samorządny. Ja jednak wolę sytuację taką jaka jest dzisiaj, w której otrzymujemy narzędzia, których nie było nigdy wcześniej, w postaci Funduszu Inwestycji Lokalnych, tarcz ratujących miejsca pracy. Powinien być czas patrzenia na zrównoważony rozwój, żeby małe i średnie miasta mogły zawalczyć o swoich mieszkańców. My również potrzebujemy dedykowanych programów do tego – mówił prezydent Stalowej Woli.

Na koniec spotkania Lucjusz Nadbereżny podsumował stan, w jakim znajduje się obecnie samorząd w Polsce. – Polski samorząd w tym pierwszym trudnym okresie pandemii na pewno zdał egzamin. Jest to zasługa wspólnej pracy samorządu z mieszkańcami i współpracy z rządem. Jestem przekonany, że samorząd będzie bardzo istotnym narzędziem wyjścia z kryzysu, jak również jednym z najistotniejszych inwestorów w Polsce. A wyjście będzie również możliwe dzięki uruchomieniu środków europejskich z Planem Odbudowy, bo to bez wątpienia będzie mechanizm, który rozwinie nasze budżety inwestycyjnie – mówił Lucjusz Nadbereżny. – Nam bardzo potrzeba normalności, żebyśmy mogli odbudowywać wspólnotę. W samorządach najważniejszy jest człowiek, a nie ma wspólnoty bez relacji – dodał prezydent Stalowej Woli.

2 komentarze

Komentarze

  1. tutaro

    6 września 2020 at 17:35

    Czy trzeba czy nie trzeba zawsze zabierze głos jakby miał on jakiekolwiek znaczenie. Niebawem będzie w Krynicy Forum Ekonomiczne i tam też pojedzie i zabierze głos. Gdyby on wiedział co to jest samorząd to nie mówiłby o tym lecz postępował jak samorządowiec (vide krytyka prezydenta Trzaskowskiego po rocznicowej awarii oczyszczalni w W-wie). Kto go tam delegował by wygłosić krytykę prezydenta 50-krotnie większego miasta od Stalowej! Czy to było zachowanie godne samorządowca czy wcielił się w wielkiego formatu polityka obozu rządzącego? Więc każde wystąpienie LN jest przejawem populizmu i pustosłowia. Nie przeklada się na konkret, ma zaświadczyć o istnieniu jego samego jako bytu doskonałego.

  2. wichura

    7 września 2020 at 10:24

    Gdzie się odbywa ten kongres

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Boisko wielofunkcyjne przy szkole w Woli Rzeczyckiej

stw24.pl23 października 2020

Podkarpacie 852 zakażenia , 13 w powiecie stalowowolskim

stw24.pl23 października 2020
szpital stalowa namiot

Komunikat dotyczący funkcjonowania poszczególnych działów Szpitala

stw24.pl22 października 2020

Nowe 777 potwierdzone zakażenia -16 zachorowań w powiecie , 1 zgon

stw24.pl22 października 2020

W wybranych stacjach kontroli, światła w aucie sprawdzisz za darmo

stw24.pl22 października 2020

Nowe 881 zakażenia na Podkarpaciu – 14 w powiecie stalowowolskim

stw24.pl21 października 2020

Patriotyczne śpiewanie online w muzeum

stw24.pl21 października 2020

Starorzecze w Przyszowie – postęp prac

stw24.pl20 października 2020

77. rocznica dwóch niemieckich egzekucji

stw24.pl20 października 2020