Fotorelacje

Profilaktyka – ucieczką przed chorobą

Profilaktyka – ucieczką przed chorobą

 „Róż” się z nami”, to hasło akcji promującej zdrowie i profilaktykę walki z nowotworem piersi, szyjki macicy oraz cukrzycy, którą  zorganizowało stowarzyszenie Dobro Powraca i Centrum Kształcenia Ustawicznego i Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Stalowej Woli.

Wydarzenie to jest kontynuacją i nową odsłoną Marszów Różowej Wstążki, które były organizowane w poprzednich latach przez Dobro Powraca.
W  CKUiODiDZ odbyły się warsztaty promujące samoświadomość w sprawach związanych z profilaktyką raka piersi i nie tylko. Tematy te podczas wykładów przestawili zaproszeni goście.
Jolanta Michalak, przedstawicielka stalowowolskich Amazonek mówiła o problemach, które dotykają osoby chore na nowotworową, a także o działalności tej organizacji. Amazonki wspierają psychicznie kobiety, które są w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu. Pomagają w odnalezieniu się chorych w nowej, często trudnej do zaakceptowania sytuacji. Najwięcej trafia tu kobiet walczących z rakiem piersi, ale też innymi rodzajami nowotworów. Iwona Bianas z Ambulatorium  omówiła sposób samobadania piersi metodą MMakare.

Anna Wysokińka, prezes stalowowolskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, mówiła o roli badań przesiewowych, które pozwalają na wczesną diagnozę cukrzycy, a także o groźnych powikłaniach tej choroby, które są nieuniknioną konsekwencją nieleczonej albo nieprawidłowo leczonej cukrzycy. Zaznaczała, że jednym z częściej występujących na świecie powikłaniem jest retinopatia, czyli zmiany w siatkówce oka, które mogą prowadzić do utraty wzroku. W Polsce główną przyczyną zgonu chorych na cukrzycę jest choroba niedokrwienna serca. Natomiast głównym celem leczenia osób z cukrzycą jest zapobieganie rozwojowi powikłań.

Wojciech Korkowski, dyrektor Ambulatorium, specjalista dermatolog zaprosił chętnych na bezpłatne badania onkologiczne. Omówił również specyfikę chorób nowotworowych szyjki macicy i piersi.
Podczas trwania wykładu można było wykonać bezpłatne badania poziomu cholesterolu, cukru we krwi oraz zmierzyć ciśnienie.
Wydarzenie to zakończył marsz pod hasłem ”Róż” się z nami”, który przeszedł ulicami pod Miejski Dom Kultury.

11

14

17

24

33

38

39

47

55

CKUiODiDZ/Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020