W Stalowej Woli

Progi na ul. Poniatowskiego wzbudzają emocje

Progi na ul. Poniatowskiego wzbudzają emocje

Bezpieczeństwo na ul. Poniatowskiego w Stalowej Woli wzbudza w ostatnim czasie duże emocje. Temat ten poruszył na ostatniej sesji Rady Miasta, radny Franciszek Zaborowski. – Zrobiono tam progi, które nadają się na place manewrowe – mówił podczas sesji.

Kilka miesięcy temu na tej ulicy właściciel drogi, czyli Zarząd Dróg Powiatowych wprowadził nowe urządzenia ruchu drogowego i oznaczenia, które mają wpływać na poprawę bezpieczeństwa, chodzi m.in. o progi zwalniające oraz lepsze oznaczenie przejść dla pieszych. To w związku z tym, że dochodziło tam do wielu kolizji i wypadków, w tym śmiertelnych.
Radny Franciszek Zaborowski, zwrócił uwagę na to, że progi, które tam zostały zainstalowane,  nie są bezpieczne.

Te progi chyba najtaniej kosztują właściciela drogi, a najdrożej korzystających z nich. Kierowcy kombinują, przejeżdżają między tymi wysepkami, policja ściga, kara mandatami. Dobrze by było, zainstalować może więcej progów, ale na tyle łagodnych, by spowalniały ruch, dawały bezpieczeństwo przechodniom, a nie niszczyły pojazdów – mówił radny.
Obecny na sesji starosta Janusz Zarzeczny, tłumaczył, że te progi są rozwiązaniem tymczasowym, mającym na celu doraźną poprawę bezpieczeństwa. Remont tej drogi jest planowany w 2017 roku, zostały już zakończone wszelkie czynności dotyczące przejęcia gruntu i sprawy własnościowe, które wcześniej nie były uregulowane, a bez których nie można było przystąpić do rozpoczęcia inwestycji. A ta, warta około 10 – 11 mln zł ma być realizowana wspólnie z miastem, gdyż powiat nie jest w stanie sam jej udźwignąć. Planowana jest kompleksowa przebudowa, budowa kanalizacji, chodników, ścieżek rowerowych, dwóch rond na skrzyżowaniu z ul. KEN oraz w okolicach sklepu Lidl, a także wyniesionego przejścia dla pieszych w okolicach ochronki. Ulica będzie jedno jezdniowa o szerokości 7 m.

Obecnie zrobiliśmy tymczasowe zabezpieczenie,  by poprawić bezpieczeństwo na tej drodze. Jeśli zaś chodzi o progi zwalniające, to nie ma możliwości zainstalowania innych niż te, które są, przy istniejącym transporcie komunikacji publicznej. Takie zostały zatwierdzone przez komisję do spraw bezpieczeństwa. Od czasu, kiedy zostały zamontowane, nie zdarzył się tam jakiś poważny wypadek, tylko jakieś drobne stłuczki, co jest nieuniknione przy tak dużym natężeniu ruchu jaki tam panuje – wyjaśniał. Ponadto jak zaznaczył, poprosił policję o częstsze patrole.
Radny Zaborowski dodał, że ta droga odstrasza kierowców, a ci wybierają inne ciągi komunikacyjne. Zwrócił uwagę, że można zainstalować tam inne progi.
Starosta zaznaczył, że nie ma jednak możliwości zamontowania na tej drodze innego rodzaju progów jak wyspowe.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021