W Stalowej Woli

Prosektorium jeszcze poczeka na remont

Prosektorium jeszcze poczeka na remont

1,4 mln zł, to koszt kompleksowej przebudowy i modernizacji energetycznej budynku prosektorium w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Prace te są planowe od kilku lat, jednak ze względu na brak funduszy są odkładane. Placówka liczyła w tym roku na dofinansowanie z  zewnątrz, jednak jak na razie tego wsparcia nie otrzyma.

Budynek został wybudowany w 1953 roku, od tego czasu nie przeszedł gruntownego remontu.
Dach prosektorium pokryty jest płytami azbestowo – cementowymi. Przyłącz centralnego ogrzewania i ciepłej wody nie jest ekonomiczny, powoduje duże zużycie eksploatacyjne i straty ciepła. Ponadto komora chłodnicza na zwłoki jest bardzo energochłonna i nie spełnia obecnych standardów,dlatego w planach jest wyposażenie obiektu w nowoczesną komorę. Brak też jest odpowiedniego wejścia do budynku, przystosowalnego do transportu zwłok.
Jak czytamy w sprawozdaniu przedstawionym przez dyrekcje szpitala dla Rady Powiatu Stalowowolskiego,  Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitariaty wydał decyzję nakazującą dostosowanie obiektu do obowiązujących przepisów, w tym zapewnienie odpowiedniej śluzy szatniowej, zaplecza sanitarno-higienicznego i socjalnego. Zalecenia te mają być spełnione do końca tego roku.
Szpital ma przygotowaną dokumentację techniczną, która był zrobiona w 2012 roku i konieczne było wykonanie jej aktualizacji oraz ważne pozwolenie na budowę.
Placówka liczyła na dofinansowanie tych prac w wysokości 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.  W II kwartale tego roku, po wejściu w życie mapy potrzeb zdrowotnych, miał być ogłoszony nabór wniosków. Okazuje się jednak, że modernizacja prosektorium wydłuży się w czasie.
Jak informuje Antoni Bochnak, zastępca dyrektora ds. administracyjno – eksploatacyjnych,  mapy nie weszły w życie, dlatego też Urząd Marszałkowski nie ogłosił naboru wniosków na dofinansowanie inwestycji w ochronie zdrowia.
Joanna Piechuta  

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021