W Stalowej Woli

Przedsiębiorstwo społeczne. Na tym można zyskać?

Przedsiębiorstwo społeczne. Na tym można zyskać?

Czym jest ekonomia społeczna, na czym polega działalność podmiotów działających w tej formie, jakie korzyści mogą uzyskać. Tego, ale też i wielu innych rzeczy można było się dowiedzieć podczas Dnia Ekonomii Społecznej, który odbył się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. 

– W Stalowej Woli nie ma za wiele tego typu podmiotów, dlatego chcieliśmy pobudzić ten temat, pokazać i przybliżyć go samorządowcom, mieszkańcom. By dowiedzieli się co to jest, jak funkcjonuje, i że warto się angażować w tego typu przedsięwzięcia. Zaprosiliśmy kilkanaście podmiotów z Podkarpacia działających jako podmioty ekonomii społecznej – mówi Philipp Zalewski z Centrum Organizacji Pozarządowych.

Jak wyjaśnia ekonomia społeczna jest taką nietypową formą prowadzenia działalności gospodarczej, którą wyróżniają dwie cechy. Ma cel społeczny, czyli uzyskany zysk nie idzie do kieszeni właściciela, tylko zostaje w przedsiębiorstwie, po ty, by go rozwijać. W ten sposób działa wiele spółdzielni. Ponadto takie firmy bardzo często zatrudniają osoby wykluczone, np. niepełnosprawne, które mają problem ze znalezieniem pracy, a także te, którym trudno jest wrócić na rynek pracy z rożnych powodów. Podmioty ekonomie społecznej dają im szansę na pracę, na rozwój. W ten sposób na przykład funkcjonuje wiele warsztatów terapii zajęciowej.

W ramach tego wydarzenia swoją ofertę prezentowały różne podmioty działające w tej formie jak m.in. stowarzyszenia, warsztaty terapii zajęciowej, spółdzielnie . Były też panele dyskusyjne dotyczące ekonomii społecznej, rewitalizacji. Ponadto można było się dowiedzieć, w jaki sposób można uzyskać dofinansowanie na utworzenie i rozwój przedsiębiorstwa społecznego.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021