W Stalowej Woli

Przedsiębiorstwo społeczne. Na tym można zyskać?

Przedsiębiorstwo społeczne. Na tym można zyskać?

Czym jest ekonomia społeczna, na czym polega działalność podmiotów działających w tej formie, jakie korzyści mogą uzyskać. Tego, ale też i wielu innych rzeczy można było się dowiedzieć podczas Dnia Ekonomii Społecznej, który odbył się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. 

– W Stalowej Woli nie ma za wiele tego typu podmiotów, dlatego chcieliśmy pobudzić ten temat, pokazać i przybliżyć go samorządowcom, mieszkańcom. By dowiedzieli się co to jest, jak funkcjonuje, i że warto się angażować w tego typu przedsięwzięcia. Zaprosiliśmy kilkanaście podmiotów z Podkarpacia działających jako podmioty ekonomii społecznej – mówi Philipp Zalewski z Centrum Organizacji Pozarządowych.

Jak wyjaśnia ekonomia społeczna jest taką nietypową formą prowadzenia działalności gospodarczej, którą wyróżniają dwie cechy. Ma cel społeczny, czyli uzyskany zysk nie idzie do kieszeni właściciela, tylko zostaje w przedsiębiorstwie, po ty, by go rozwijać. W ten sposób działa wiele spółdzielni. Ponadto takie firmy bardzo często zatrudniają osoby wykluczone, np. niepełnosprawne, które mają problem ze znalezieniem pracy, a także te, którym trudno jest wrócić na rynek pracy z rożnych powodów. Podmioty ekonomie społecznej dają im szansę na pracę, na rozwój. W ten sposób na przykład funkcjonuje wiele warsztatów terapii zajęciowej.

W ramach tego wydarzenia swoją ofertę prezentowały różne podmioty działające w tej formie jak m.in. stowarzyszenia, warsztaty terapii zajęciowej, spółdzielnie . Były też panele dyskusyjne dotyczące ekonomii społecznej, rewitalizacji. Ponadto można było się dowiedzieć, w jaki sposób można uzyskać dofinansowanie na utworzenie i rozwój przedsiębiorstwa społecznego.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021