W Stalowej Woli

Przepisy ruchu drogowego nie są im obce

Przepisy ruchu drogowego nie są im obce

Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy, w co powinien być wyposażony motorower – to niektóre z pytań, na które odpowiadali uczestnicy IV. Powiatowego Konkursu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który został zorganizowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli.

– Konkurs ten ma na celu przypomnienie uczniom przepisów ruchu drogowego, jak też zasad udzielania pierwszej pomocy. Przepisy stale się zmieniają, a młodzież, gdy zda egzamin na prawo jazdy uważa, że już je zna. Dlatego też w pytaniach testowych zwracamy szczególną uwagę właśnie na te zmiany – mówi Mirosław Wasyl, nauczyciel wuefu w ZSP nr 2 oraz instruktor i egzaminator nauki jazdy.
W konusie brali udział uczniowie ze stalowowolskich szkół ponadgimnazjalnych, rywalizowali drużynowo i indywidualnie. Mieli przed sobą kilka konkurencji. Rozwiązywali test dot. znajomości przepisów ruch drogowego, który wbrew pozorom nie był najłatwiejszy, a pojawiały się tam takie pytania jak m. in.: co oznacza stosowany w ratownictwie drogowym skrót I.C.E., jak często należy porozprowadzać badania techniczne motoroweru, czy kto ma obowiązek nosić odblaski. Były też testy sprawnościowe, podczas których uczniowie musieli wykazać się umiejętnością jazdy autem, motorowerem i rowerem. Przyjazd po wyznaczonym torze wymagał nie tylko szybkości, ale przede wszystkim precyzji.
Jak zaznacza Sławomir Bogdański, specjalista ds. poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, najczęściej popełniane błędy podczas tego typu konkursów szkolnych, zdarzają się właśnie w testach dot. znajomości przepisów ruchu drogowego. Bo jeśli chodzi o umiejętności praktyczne, to młodzież ma je o wiele lepiej opanowane.

Zwycięzcy:
1. CEZ
2. LO im. KEN
3. ZSP nr 2
4. ZSP nr 2 – technikum logistyczne
5. Medyczno – Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
6. ZSO nr 2

Najlepsi w: jeździe rowerem – Kacper Kalbarczyk (ZSP nr 2); w jeździe motorowerem – Sebastian Bielecki (CEZ); jeździe samochodem – Mateusz Szczypek (ZSP nr 2 – technikum logistyczne).
W teście wiedzy drużynowo zwyciężył CEZ, zaś indywidualnie najlepsi byli uczniowie: Michał Lubas (CEZ) i Karol Pater (SLO), zaś w konkursie udzielania pierwszej pomocy zwyciężył ZSP nr 2.

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Starosta przedstawił kadrze nową p.o. dyrektora szpitala

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Komendant straży pożarnej Robert Lebioda przeszedł na emeryturę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Dzięki uczciwemu znalazcy, młody mieszkaniec odzyskał swoją zgubę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021