W Stalowej Woli

Przepisy ruchu drogowego wcale nie takie oczywiste

Przepisy ruchu drogowego wcale nie takie oczywiste

Przejechanie rowerem po wyznaczonym torze, ratowanie poszkodowanych w wypadku, a także umiejętność jazdy autem z talerzem Stewarta. To niektóre z zadań, które musieli wykonać uczestnicy VI Powiatowego Konkursu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który organizuje Zespół  Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli.

Wzięły w nim udział drużyny ze stalowowolskich szkół: Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 3, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2,  Centrum Edukacji Zawodowej, Medyczno- Społecznego  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego.

Jak zaznacza Mirosław Wasyl, nauczyciel wychowania fizycznego w ZSP nr 2 oraz instruktor nauki jazdy, uczniowie musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami w różnych konkurencjach.
Najpierw był test teoretyczny składający się z pytań dotyczących przepisów ruchu drogowego, obsługi pojazdów, historii polskiej motoryzacji.

Druga część była praktyczna. Był zainscenizowany wypadek drogowy, uczniowie mieli prawidłowo zabezpieczyć miejsce, sprawdzić stan osób poszkodowanych oraz udzielić pierwszej pomocy. Uczestnicy mieli też do przejechania slalom rowerem i hulajnogą, a także samochodem, na którego masce umieszczony był talerz Stwearta. Oczywiście zadania te trzeba było wykonać nie tylko szybko, ale też bardzo precyzyjnie.

– Test był dosyć trudny, uczniowie z tego co mówili, spodziewali się innych pytań z historii motoryzacji. Ja postawiłem na polską  motoryzację. Uczestnicy mieli odpowiedzieć ile było wyprodukowanych sztuk fiata 126 p oraz fiata bis. Ponadto, jeśli chodzi o udzielanie pomocy lekarską, to muszą nauczyć się pracy w zespole – ocenia nauczyciel. Jak dodaje takie konkursy są bardzo potrzebne, gdyż nawet młodzież, która ma już uprawnienia do kierowania pojazdami, zdała egzamin, myśli że zna przepisy, ale jednak te stale się zmieniają, zatem wiedzę trzeba uzupełniać.
Do wygrania były atrakcyjne nagrody związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, m.in. kaski ochronne, oświetlenie, kamizelki.

Wyniki konkursu: I miejsce: CEZ, II: SLO, III: ZSP nr 3, IV: ZSP nr 4, V: szkoła medyczna, VI: ZSP nr 2. Najlepsi uczniowie: w jeździe samochodem Wojciech Żmuda (SLO), w jeździe rowerem Kamil Kusiński (CES), w jeździe hulajnogą Marcin Dąbek (ZSP nr 2).

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021