W Stalowej Woli

Przesunęli 14 milionów złotych z centrum piłkarskiego na mieszkania

Przesunęli 14 milionów złotych z centrum piłkarskiego na mieszkania

W sumie 14 mln zł, które miały być przeznaczone w tym i w przyszłym roku z budżetu miasta na budowę Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli zostało przesunięte na inne zadanie. Pieniądze te zostaną przeznaczone jako pożyczka dla Miejski Zakładu Budynków, który realizuje budowę dwóch bloków komunalnych czynszowych. Decyzję tę podjęli radni podczas ostatniej sesji rady miasta.

Takie przesuwanie środków w budżecie zdziwiło niektórych radnych. Głos w tej sprawie zabrał radny Mariusz Kunysz oraz radny Daniel Hausner.
– Wiemy doskonale, że przesuwamy pieniądze z budowy Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej na budowę bloków. Zarówno ja, jak i ci, którzy się tym interesują skierują do pana prezydent lub do nas pytanie. A cóż to takiego się stało,  że nie możemy realizować tej inwestycji, czyli PCPN w 2018 r., kiedy były takie deklaracje i plany – mówił radny Mariusz Kunysz.
Radny Daniel Hausner zapytał dlaczego budowa bloków nie będzie odbywać się w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, gdyż takie były deklaracje. – A teraz się okazuje, że my wkładamy swój wkład własny. Więc nie rozumiem, czy bloki te są zatem budowane z pieniędzy rządowych czy miejskich – pytał Daniel Hausner.

Jak wyjaśniał prezydent Lucjusz Nadbereżny, głosownie w sprawie przesunięcia środków  umożliwia nam skuteczne rozpoczęcie tej inwestycji, czyli budowy dwóch bloków, w których powstanie 96 mieszkań.
– Najważniejszym priorytetem, który przyjmujemy,  to jest osiągnięcie  najlepszej ceny za metr kwadratowy dla późniejszych uczestników tego programu. Zdaję sobie sprawę z tego, że to może budzić  pewne wątpliwości, ale jest to kwestia uzyskania w ostatecznym podpisaniu finansowania  takiej optymalnej ceny za metr kwadratowy, by mieszkańcy, którzy będą  związani z tym programem na 20 lat byli jak najbardziej zadowoleni i bezpieczni. Zdaje sobie sprawę z tego, że te działania, które podejmujemy mogą budzić  pewne wątpliwości – mówił prezydent .

Jak wyjaśniał, po wielu analizach finansowych związanych również z gwarancją uzyskania mieszkania na własność przy optymalnej cenie, została podjęta decyzję, że program budowy tych dwóch bloków komunalnych czynszowych, to będzie program lokalny.
– Tak, jak był od samego założenia przedstawiony mieszańcom w czasie kampanii wyborczej. Przedstawiliśmy wspólnie, ale to był przede wszystkim mój program wyborczy. Chciałbym na koniec kadencji popatrzeć mieszkańcom w oczy i powiedzieć, że zrealizowaliśmy program tak, jak on został przedstawiony. To będzie pogram, który w 80 proc. będzie finansowany przez przyszłych użytkowników. To znaczy, że miasto będzie udzielało gwarancji dla kredytu, który będzie finansował tę inwestycję w zasadniczej części, a spłata tego kredytu  będzie następować przez przyszłych lokatorów w perspektywie 20 lat – mówił prezydent.

Jak tłumaczył, intencją tych wszystkich  zabiegów jest to, aby każdy użytkownik tego programu, który przez 20 lat będzie zobowiązany do spłaty mieszkanie otrzymał najlepsze warunki finansowe. – To nie będzie zadanie, które będzie z punktu widzenia wydatków budżetowych w 100 proc. angażować budżet miasta. To jest zadanie, które realizujemy na rzecz tych najemców, to oni będą spłacać późniejsze zobowiązanie w stosunku do spółki, a spółka otrzyma poręcznie i to będzie kolejny krok, który zostanie  prawdopodobnie zrobiony na kolejnej sesji – zaznaczał włodarz. .
Jak wyjaśniał prezydent obecnie bloki będą budowane z programu miejskiego, a przyszłości miasto przystąpi do programu rządowego.

Co zaś do budowy Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej, to pod koniec maja nastąpi otwarcie ofert w przetargu na jego budowę. – Wynik przetargu będzie uzależniał kolejne decyzje finansowe miasta. Nic złego się nie dzieje przy tej inwestycji. Obecnie potrzebujemy środków, aby zabezpieczyć możliwość podpisania umowy na budowę bloków komunalnych – argumentował Lucjusz Nadbereżny.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021