W Stalowej Woli

Przybliżą nam Konfucjusza

Przybliżą nam Konfucjusza

W Stalowej Woli już oficjalnie mamy Centrum Języka i Kultury Chińskiej Liugong. Szarfy, przecięcia i przemówienia przypieczętowały byt placówki, która tymczasowo – chyba – mieści się w Bibliotece Międzyuczelnianej. Rozwinie się, gdy stalowowolanie zaczną się bardziej interesować kulturą Państwa Środka. Nie tylko językiem, który akuratnie budzi ciekawość wielu.

– Chiny i Polska mają długą i piękną historię – mówił Qin Rupei, wicegubernator autonomicznego regionu Guangxi Zhuang. To region zaprzyjaźniony z Podkarpaciem. Jednym z jego większych miast jest Liuzhou. Jednym z jego większych miast – ok. 800 tys. mieszkańców i przeszło tysiąc lat mieszczańskiej tradycji – jest Liuzhou. Z tym miastem zaprzyjaźniona jest Stalowa Wola. Nicie przyjaźni zaplotła firma LiuGong, która ma swoją centralę w mieście nad rzeką Liu Jiang. LiuGong niecałe 10 lat temu kupił znajdującą się w kryzysie część Huty Stalowa Wola i nad Sanem stworzył centrum ekspansji maszyn budowlanych na Europę. Chińczycy w Stalowej Woli są i nawet można się dziwić, że tak opornie kroczy asymilacja. Wystarczy tylko przybliżyć „długą i piękną historię”, a to idzie opornie. Teraz powinno to się zmienić. Jak miasto Stalowa Wola będzie miało pieniądze, może adekwatną placówkę otworzyć w Liuzhou.

Póki co języka chińskiego uczą się maluchy w Bibliotece Międzyuczelnianej, młodzież z LO im. KEN i kilku ochotników spoza szkół. Ambasadorkami chińszczyzny – tej od strony kulturalnej – są dwie wolontariuszki, które zdążyły nauczyć dzieci w wieku żłobkowo-przedszkolnym kultowej piosenki „Panie Janie”. Po chińsku oczywiście. W Bibliotece im. Wańkowicza widzieliśmy podręczniki do nauki chińskiego. Pozostaje nam tylko czekać na więcej. Może doczekamy się szerszej promocji tego, co w Państwie Środka się dzieje. Filmy, książki? Pole do popisu jest wielkie. Poprzedni włodarz miasta obiecał fiestę z okazji przywitania chińskiego nowego roku. Nie doczekał na urzędzie, ale do pomysłu warto wrócić. I gościom z Azji byłoby cieplej, i nam przyjemniej. Ostatecznie chodzi o przyjaźń ponad oceanami i kontynentami. Zai jian, czyli do widzenia. Na początek wystarczy.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021