W Stalowej Woli

Przychodnie przeżywają oblężenie

Przychodnie przeżywają oblężenie

Średnio dziennie dwa, trzy przypadki zachorowań na grypę są zgłaszane do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Stalowej Woli. Natomiast liczba osób chorych na infekcje grypopochodne jest bardzo duża. Na Podkarpaciu na grypę choruje ponad 8,5 tys. osób, a dwie zmarły.

Z informacji, które podaje Wojewoda Podkarpacki wynika, że od początku tego roku do 7 lutego, liczba zgłoszeń zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w województwie wynosiła 8 644, z zapadalnością 406,11. W roku ubiegłym w tym samym czasie zarejestrowano 5 885 zachorowań z zapadalnością 276,49. Na dzień 9 lutego potwierdzono laboratoryjnie 89 przypadków zachorowań osób hospitalizowanych oraz 23 przypadki osób leczonych ambulatoryjnie.
Przypadki potwierdzone izolacja wirusa grypy:
– AH1N1 – 94
– AH1N1 i B – 1
– A – 15
– B – 2
Ponadto odnotowano dwa przypadki zgonów, jeden z powodu chorób somatycznych i rozpoznanej grypy, a drugi z powodu powikłań po grypie.

Jak informuje Stanisław Pieprzny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli, inspekcja bazuje na raportach przekazywanych przez lekarzy rodzinnych. Oni są zobowiązani do przykazywania informacji o podejrzeniu zachorowania na grypę. – Obecnie nie ma dużej liczby zachorowań w naszym powiecie, utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w tym samym czasie, w  ubiegłym roku. Średnio otrzymujemy dwa, trzy takie zgłoszenia dziennie – mówi Pieprzny.

Jednakże już zachorowań na infekcje grypopochodne jest bardzo dużo, przychodnie przeżywają oblężenie.
– W ostatnim czasie lekarze rodzinni przyjmują bardzo dużo pacjentów, średnio każdy około 50 – 60 osób dziennie, a czasem i więcej. Jest bardzo dużo zachorowań, a także mnóstwo powikłań, w postaci zapaleń płuc zwłaszcza u małych dzieci – mówi Aneta Bil – Wrońska, dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Medyk w Stalowej Woli.
Lekarka podpowiada, że najważniejsze jest przeciwdziałanie rozszerzaniu się infekcji. Gdy czujemy, że „dopada” nas choroba, mamy temperaturę, katar, kaszlemy i kichamy, to najlepiej położyć się do łóżka, wygrzać się i wypocić. Warto też zaaplikować sobie domowe sposoby leczenia, czyli miód, czosnek, sok z cytryny, malin, herbatę lipową. Być może wtedy infekcja się nie rozwinie. Jednakże, gdy będziemy chorzy chodzić do pracy, to nie dość, że infekcja się rozwinie, to jeszcze zarazimy innych. W ten sposób powstaje epidemia.
Podpowiada też, że warto zaszczepić się przeciw grypie. Sczepienia powinny uchronić przed zachorowaniem w danym sezonie, a nawet jeśli nie uchronią, to spowodują, że będziemy chorować lżej i również będziemy zapadać rzadziej na infekcje paragrypowe. Sezon szczepień przeciwko grypie trwa od początku  września do końca kwietnia. Szczepienia są zalecane wszystkim, a szczególnie osobom starszym, schorowanym, gdyż oni są bardziej narażeni na powikłania.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021