W Stalowej Woli

Przychodnie przeżywają oblężenie

Przychodnie przeżywają oblężenie

Średnio dziennie dwa, trzy przypadki zachorowań na grypę są zgłaszane do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Stalowej Woli. Natomiast liczba osób chorych na infekcje grypopochodne jest bardzo duża. Na Podkarpaciu na grypę choruje ponad 8,5 tys. osób, a dwie zmarły.

Z informacji, które podaje Wojewoda Podkarpacki wynika, że od początku tego roku do 7 lutego, liczba zgłoszeń zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w województwie wynosiła 8 644, z zapadalnością 406,11. W roku ubiegłym w tym samym czasie zarejestrowano 5 885 zachorowań z zapadalnością 276,49. Na dzień 9 lutego potwierdzono laboratoryjnie 89 przypadków zachorowań osób hospitalizowanych oraz 23 przypadki osób leczonych ambulatoryjnie.
Przypadki potwierdzone izolacja wirusa grypy:
– AH1N1 – 94
– AH1N1 i B – 1
– A – 15
– B – 2
Ponadto odnotowano dwa przypadki zgonów, jeden z powodu chorób somatycznych i rozpoznanej grypy, a drugi z powodu powikłań po grypie.

Jak informuje Stanisław Pieprzny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli, inspekcja bazuje na raportach przekazywanych przez lekarzy rodzinnych. Oni są zobowiązani do przykazywania informacji o podejrzeniu zachorowania na grypę. – Obecnie nie ma dużej liczby zachorowań w naszym powiecie, utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w tym samym czasie, w  ubiegłym roku. Średnio otrzymujemy dwa, trzy takie zgłoszenia dziennie – mówi Pieprzny.

Jednakże już zachorowań na infekcje grypopochodne jest bardzo dużo, przychodnie przeżywają oblężenie.
– W ostatnim czasie lekarze rodzinni przyjmują bardzo dużo pacjentów, średnio każdy około 50 – 60 osób dziennie, a czasem i więcej. Jest bardzo dużo zachorowań, a także mnóstwo powikłań, w postaci zapaleń płuc zwłaszcza u małych dzieci – mówi Aneta Bil – Wrońska, dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Medyk w Stalowej Woli.
Lekarka podpowiada, że najważniejsze jest przeciwdziałanie rozszerzaniu się infekcji. Gdy czujemy, że „dopada” nas choroba, mamy temperaturę, katar, kaszlemy i kichamy, to najlepiej położyć się do łóżka, wygrzać się i wypocić. Warto też zaaplikować sobie domowe sposoby leczenia, czyli miód, czosnek, sok z cytryny, malin, herbatę lipową. Być może wtedy infekcja się nie rozwinie. Jednakże, gdy będziemy chorzy chodzić do pracy, to nie dość, że infekcja się rozwinie, to jeszcze zarazimy innych. W ten sposób powstaje epidemia.
Podpowiada też, że warto zaszczepić się przeciw grypie. Sczepienia powinny uchronić przed zachorowaniem w danym sezonie, a nawet jeśli nie uchronią, to spowodują, że będziemy chorować lżej i również będziemy zapadać rzadziej na infekcje paragrypowe. Sezon szczepień przeciwko grypie trwa od początku  września do końca kwietnia. Szczepienia są zalecane wszystkim, a szczególnie osobom starszym, schorowanym, gdyż oni są bardziej narażeni na powikłania.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Onko Tour – Rowerem po zdrowie

stw24.pl28 lipca 2021

Powiat przejmuje „Medyka”, szkołą nadal będzie kierował Robert Grzyb

stw24.pl23 lipca 2021

Będzie remont sali sportowej przy CEZ w Stalowej Woli

stw24.pl23 lipca 2021