W powiecie

Przyjdź, będziemy rozmawiać o raku

Przyjdź, będziemy rozmawiać o raku

Jesteś mamą, babcią, żoną? Masz dla kogo żyć? A może po prostu kochasz życie i pragniesz go dla samej siebie? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi – TAK, to powiedz też TAK badaniom profilaktycznym. O tym, dlaczego warto się badać i jak się badać, będziemy rozmawiać podczas spotkania edukacyjnego pt. „Badaj się – miej pewność”, które odbędzie się 20 maja 2015 roku w stalowowolskim CEZ-ie.

powiedz TAK badaniom profilaktycznym_plakat

W 2012 roku wykryto nowotwory złośliwe u 3682 mieszkanek województwa podkarpackiego. W 20% przypadków był to rak piersi, w 8% – rak trzonu macicy i w 5% – jajnika. W tym samym roku na Podkarpaciu zmarło 1748 kobiet z powodu nowotworów złośliwych, z czego 14% stanowiły nowotwory piersi a 6% jajnika. – Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Tymczasem w powiecie stalowowolskim odnotowujemy dramatycznie niską zgłaszalność kobiet na badania mammograficzne oraz cytologiczne. Pod tym względem, mamy jedne z najgorszych wyników w całym województwie. Potwierdzają to dane z Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki – mówi Tomasz Wosk, naczelnik Kancelarii Starosty w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

A konkretnie te statystyki wyglądają tak: na Podkarpaciu zgłaszalność kobiet na badania mammograficzne wynosi 40,49%, z czego najwyższą odnotowuje się w powiecie przemyskim – 51,05%, a w powiecie stalowowolskim wynosi ona już tylko 31,89%. Jeszcze gorzej jest z badaniami cytologicznymi: w skali województwa zgłaszalność na nie wynosi 20,29%, najwyższa jest w powiecie strzyżowskim – 31,08%, podczas gdy w powiecie stalowowolskim wynosi zaledwie 11,01%.

Podsumowując – większość pań mimo że może zgłaszać się na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne w ramach programów profilaktycznych, nie robi tego. Tymczasem powszechnie wiadomo, że wczesne zdiagnozowanie raka daje większe szanse na pokonanie go. – Dlatego chcemy przekonać do badań te mieszkanki powiatu stalowowolskiego, które do tej pory ich unikały. W tym celu Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, zorganizuje dla pań spotkanie edukacyjne z lekarzem onkologiem, połączone z warsztatami samobadania piersi na specjalistycznym fantomie. Odbędzie się ono 20 maja 2015 roku w auli Centrum Edukacji Zawodowej przy ulicy Kwiatkowskiego 1 w Stalowej Woli – mówi Tomasz Wosk.

Oprócz wspomnianych warsztatów, w programie spotkania znajdą się krótkie wykłady na temat wczesnego wykrywania raka piersi oraz szyjki macicy, będzie też dyskusja o czynnikach ryzyka i wykrywaniu zmian przednowotworowych. – Zależy nam na zdrowiu mieszkanek naszego powiatu. Dlatego mam nadzieję że przekonają się do badań profilaktycznych, a to spotkanie się do tego przyczyni. Chcąc umożliwić uczestnictwo w nim jak największej grupie pań, specjalnie zaplanowaliśmy je w godzinach popołudniowych – o 16.00. To powinno ułatwić przybycie wielu zainteresowanym. Jeszcze raz gorąco zapraszam do udziału – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021