kultura i rozrywka

Przyjdź z „Lalką” po pieczątkę

Przyjdź z „Lalką” po pieczątkę

W sobotę, 5 września akcja Narodowego Czytania. Tym razem „Lalki” Bolesława Prusa. W Stalowej Woli, każdy kto zjawi się na czytaniu z własnym egzemplarzem tej książki będzie mógł sobie do niej wbić pamiątkowa pieczątkę. Na słowno-muzyczne widowisko, które potrwa około godziny, zapraszamy do patio Biblioteki Międzyuczelnianej. Początek godzina 17.00. Wstęp wolny.

W Stalowej Woli „Lalkę” Prusa zaprezentują teatry: Okna, Wyjście, Blagier, a także Teatr UTW, Teatr lalkowy Przytulanka, Teatr Jak Się Patrzy i Amatorski Teatr Dramatyczny im J. Żmudy. Na zaproszenie do wspólnego czytania z ochotą odpowiedzieli również prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny i starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny. A skoro tak, to samorządowcy wystąpią na scenie obok aktorów. Fragmenty „Lalki” przeplatać będzie część muzyczna, którą przygotowali nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej. Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza, Miejski Dom Kultury, oraz Państwowa Szkoła Muzyczna i Spółdzielczy Dom Kultury to instytucje odpowiedzialne za przygotowanie tegorocznej akcji Narodowego Czytania w Stalowej Woli.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W 2014 roku publicznie czytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, zaś na rok 2015 wybrano „Lalkę” Bolesława Prusa. Bohaterem akcji będzie zatem pisarz, stawiający nieprzebrzmiałe ważne pytania, dotyczące tak egzystencji, jak i życia społeczno-politycznego.

Akcja ma popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Ogólnonarodowa lektura dzieł ze skarbnicy polskiej literatury to sposób na narodową integrację wokół zjawisk doniosłych w polskiej kulturze wysokiej oraz na odkrywanie mądrości i aktualności zawartych w nich diagnoz.

zaproszenieNC-page-001

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Podwórko dla Pława otwarte

stw24.pl4 maja 2021

Co się zmieni w Miejskim Domu Kultury po remoncie ?

stw24.pl4 maja 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl4 maja 2021

Dostęp do prasy i półek z książkami – od 4 maja w MBP

stw24.pl28 kwietnia 2021

Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą

stw24.pl27 kwietnia 2021