W Stalowej Woli

Przyjmą wszystko, część odnowią

Przyjmą wszystko, część odnowią

…i sprzedadzą. Za niewielką kwotę, ale zawsze jakiś grosz trafi do kieszeni Miejskiego Zakładu Komunalnego. Ten grosz w całej operacji jest mniej ważny, niż to, że na składowisko trafi mniej odpadów. Taki mniej więcej sens ma jedyna uchwała podjęta na środowej sesji Rady Miejskiej.

Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwórstwa Odpadów Komunalnych chce rozbudować swoje linie technologiczne. Pisaliśmy o tym przy okazji przyłączania Niska do przymierza funkcjonujących wokół Stalowej Woli gmin prowadzących wspólną gospodarkę odpadami. Nisko zostało przyjęte do tego stowarzyszenia bez warunków wstępnych, gdyż Zakładowi MBPOK potrzebny jest stały dopływ odpadów. Na rozbudowę linii technologicznej pieniądze ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i chętnie wesprze nimi stalowowolski zakład, ale stawia warunki. Jednym z nich jest poszerzenie oferty Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), w naszym stalowowolskim przypadku „Rupieciarni”.

Prowadzenie Punktów SZOK jest zadaniem własnym gminy. Stalowa Wola ma dwie „Rupieciarnie” i o ile ta przy ul. 1 Sierpnia będzie działała w dotychczasowej formule, to druga – przy ul. COP – rozszerzy swoją działalność. Będzie to niewielkie rozszerzenie, ale dla MZK, jako starającego się o pieniądze z NFOŚ bardzo istotne. W „Rupieciarni” przy ul. COP powstanie kącik drobnych napraw. Wszystko o większych gabarytach, co tam dostarczymy, a będzie się nadawało do liftingu, zostanie naprawione, a po naprawie sprzedane. Przez to nie trafi na wysypisko śmieci, co jest meritum całej operacji.

Takie punkty drobnych napraw są bardzo popularne na Zachodzie i istnieją już w wielu naszych miastach, m.in. w Rzeszowie i Krakowie. Zazwyczaj prowadzą je wolontariusze, którzy zbierają po śmietnikach cenniejsze rupiecie, renowują co się da i sprzedają za marne grosze. I za takie grosze można czasami kupić meblowe rarytasy. Pieniądze zarobione przekazują na działalność np. schronisk dla bezdomnych lub inne cele. Dziwne, że do tej pory ten pomysł nie został skopiowany przez wolontariuszy, ale dobre i to co zostało niejako wymuszone. Uchwała powołująca punkt renowacji odpadów obowiązywać będzie od 1 lipca br., a więc zaraz po tym dniu będziemy w „Rupieciarni” przy ul. COP szukać czegoś, co nadaje się np. do wystroju naszego mieszkania.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Baseny i pływalnie znów mogą działać. Sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać

stw24.pl5 czerwca 2020

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl5 czerwca 2020

Wyłudzali leasingi, kredyty – CBŚP rozbiło grupę

stw24.pl5 czerwca 2020

Samochód pożarniczy dla OSP Antoniów?

stw24.pl5 czerwca 2020

Trzy miesiące aresztu za sprawców rozboju

stw24.pl5 czerwca 2020

Płacił zbliżeniowo cudzą kartą wpadł ręce policji

stw24.pl4 czerwca 2020

Imię dla edukacyjnego robocika wybrane!

stw24.pl3 czerwca 2020

Kolejne obywatelskie zatrzymanie pijanego

stw24.pl3 czerwca 2020

Tomasz Solecki nowym prezesem „Stal” Stalowa Wola PSA

stw24.pl2 czerwca 2020