W Stalowej Woli

Przytulisko dla zwierząt będzie w Stalowej Woli

Przytulisko dla zwierząt będzie w Stalowej Woli

Przytulisko dla zwierzą najprawdopodobniej jeszcze przed wakacjami powstanie w Stalowej Woli. Zebrała się grupa wolontariuszy, którzy chcą pomagać czworonogom i wiedzą jak to robić. Władze miasta są przychylne temu pomysłowi i gotowe do pomocy i współpracy.

Za bezdomne zwierzęta odpowiedzialna jest gmina. Wiele samorządów nie ma jednak przytulisk i schronisk, dlatego też jeśli na terenie gminy pojawiają się bezpańskie zwierzęta, są przewożone do najbliższych schronisk. Jednakże to wiąże się z dużymi kosztami. Również Stalowa Wola ma ten problem, nigdy nie było tu przytuliska ani schroniska. Chociaż bezdomnych zwierząt nie brakuje.

Z pomocą bezbronnym czworonogom wychodzą wolontariusze. Zebrało się 19 osób, które tworzą stowarzyszenie pod nazwą Stalowowolskie Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami.
– Mieliśmy już spotkanie założycielskie, przygotowaliśmy dokumenty do sądu, które na dniach złożymy. Złożyliśmy równe pismo do Urzędu Miasta z wykazem rzeczy, które potrzebujemy. Nasza praca będzie poległa tylko i wyłącznie na zasadach wolontariatu, nikt nie będzie zatrudniony i nie będzie pobierał wynagrodzenia – mówi jedna z wolontariuszek.
Zaznacza, że stowarzyszenie tworzą osoby, które mają już doświadczenie w pracy w schroniskach i przytuliskach. Jeżdżą pomagać do placówek, które są niedaleko, np. do Sandomierza, czy Tarnobrzega. Ponadto wielu z nich ma u siebie, w prywatnych mieszkaniach i domach bezdomne zwierzęta, dla których szuka domu.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że prowadzenie przytuliska, to jest ciężka praca, która spoczywa na barkach wolontariuszy. To my będziemy odpowiedzialni za opiekę, za szukanie dla zwierząt domów, za podpisanie umowy z weterynarzem i jeszcze za wiele innych spraw. To jest poświęcenie i my o tym wiemy. Wierzymy jednak, że nam się uda. Cieszymy się z tego, że mamy bardzo duże wsparcie ze strony prezydenta Lucjusza Nadbereżnego – mówi wolontariuszka. Dodaje, że w stowarzyszeniu są mile widziane osoby, które chcą pomagać zwierzętom. Chętni mogą się kontaktować przez facebooka wolontariuszy Przytulisko Psia Przystań.
Wolontariusze mają  bardzo duże wsparcie ze strony władz miasta.

– Rozmawiałem już na ten temat z osobami, które chcą założyć stowarzyszenie. Zadeklarowałem, że miasto włączy się ten projekt, możemy wspólnie działać. Jeśli już powstanie stowarzyszenie i zadeklaruje, że będzie  działać na zasadzie wolontariatu, przekażemy środki w ramach konkursu na jego funkcjonowanie i bieżącą działalność. Najbardziej cieszy mnie to, że jest grupa  inicjatywna, że są osoby, które chcą założyć stowarzyszenie i są gotowi do pracy. Jak już zdążyłem zauważyć są to ludzie, którzy chcą pracować, a nie tylko o tym mówić. To posługa na rzecz naszych braci mniejszych. Jest to duży krok, którego w ostatnich latach brakowało – mówi Lucjusz Nadbereżny . Dodaje, że, gdy już formalnie zostanie zarejestrowane stowarzyszenie, miasto ustali z jego członkami miejsce, w którym znajdzie się przytulisko, a także zapewni odpowiednie wyposażenie.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021