W Stalowej Woli

Pszczoły w naszym powiecie mają się dobrze

Pszczoły w naszym powiecie mają się dobrze

Blisko 6 tys. rodzin pszczelich jest zarejestrowanych w tym roku na ternie powiatu stalowowolskiego.  O to, czy ta liczba się zmniejsza, bo takie są doniesienia medialne jeśli chodzi o kraj, zapytał podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Stalowowolskiego radny Marek Kopera.

Okazją do poruszenia tego tematu był  raport przedstawiony przez inspekcję weterynaryjną.
Jak zapewniał Janusz Sudoł, Powiatowy Lekarz Weterynarii, pszczelarstwo i pszczoły jak również pszczelarze w powiecie stalowowolskim mają się dobrze. Powiat stalowowolski położony jest w takim miejscu, w którym są świetne warunki dla rozwoju gospodarstw pasiecznych. W ubiegłym roku na terenie powiatu było 213 gospodarstw pasieczniczych, w których było 5600 rodzin pszczelich, a w tym roku liczba ta zwiększyła się do 226, a rodzin pszczelich było 5896.

– Wzrasta nam liczba gospodarstw pasiecznych, a także liczba rodzin pszczelich. Jest to niewątpliwie również zasługa powiatu, ponieważ przez ostanie trzy lata  organizowana jest konferencja dla pszczelarzy, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.  W tym roku byli na niej obecni uczestnicy z czterech województw. Pszczelarstwo staje się modne z różnych względów, m.in. z tego powodu, że część osób szuka w tym dodatkowego dochodu, a inni traktują to jako hobby. Z optymizmem patrzmy w przyszłość jeśli chodzi o rozwój  pszczelarstwa i pszczelnictwa na terenie powiatu stalowowolskiego  – mówił lekarz.

Zaznaczał, że na pewno nie ma zagrożenia w  powiecie stalowowolskim spadkiem liczby gospodarstw pasiecznych, a tym samym liczby rodzin.  Jest natomiast tendencja ogólnoświatowa spadku  populacji pszczół i owadów zapylających. To wynik zarówno chorób, które dręczą pszczoły, jak też podtruć wynikających z intensyfikacji, nie do końca przemyślanej działalności człowieka.
Janusz Sudoł wyjaśniał, że są choroby zwalczane z urzędu metodą radykalną, chodzi tu konkretnie o zgnilec amerykański, który jest chorobą groźną dla pszczół, ale nie przenosi się w żaden sposób przez produkty pszczele na ludzi. Obecnie nie ma  metod, które pozwalają leczyć pszczoły. Choroba ta jest zwalczana poprzez siarkowanie pszczół i niszczenie rodzin przez spalanie. Zgnilec  w powiecie stalowowolskim nie występuje, choć jest na Podkarpaciu. Z tego tytułu właściciele  gospodarstw w pasiecznych za zniszczone pszczoły, produkty pszczele, ule dostają  odszkodowania za pośrednictwem inspekcji weterynaryjnej.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021