W Stalowej Woli

Rada nadzorcza z przypadku

Rada nadzorcza z przypadku

Przewodniczącym Rady Nadzorczej HSW został młody prawnik Maciej Miłosz. Ten wybór to zaskoczenie, które rodzi kilka pytań. Czym jest rada nadzorcza dla takiego przedsiębiorstwa jak Huta Stalowa Wola?

HSW, to spółka skarbu państwa, walcząca o zamówienia na trudnym rynku uzbrojenia. O tych zamówieniach decydują wpływy polityczne. Tak więc HSW  w podwójnym wymiarze zależy od sytuacji politycznej. Raz jako spółka skarbu państwa o której decyduje aktualnie rządząca ekipa, co HSW już wielokrotnie przeżywała. Trzeba zauważyć, że nie są to dobre doświadczenia dla Huty. Drugi wymiar zależności politycznych Huty, to polityka zbrojeniowa poszczególnych rządów. I tu też w ostatnich latach HSW ma więcej złych niż dobrych doświadczeń.

RADA NADZORCZA, CZYLI TARAN I PARASOL

Jest oczywiste, że rada nadzorcza wypełnia funkcje wynikające z kodeksu spółek i innych uregulowań prawnych. Jednak w tym wypadku rada nadzorcza powinna być w zależności od potrzeb taranem przebijającym bariery tworzone przed Hutą albo parasolem ochronnym w sytuacjach, gdy interesy Huty są zagrożone. Liczące się spółki w państwach zachodnich starają się żeby członkami ich rad nadzorczych byli wpływowi politycy, znani naukowcy czy menedżerowie z którymi liczy się w życiu gospodarczym.

Tymczasem w Polsce rady nadzorcze w spółkach skarbu państwa w wielu wypadkach stały się dochodowymi posadami dla ludzi nie posiadających odpowiednich kwalifikacji. Jak pod tym względem jest w stalowowolskiej Hucie?

SŁABY POLITYCZNIE

Największym zaskoczeniem jest osoba przewodniczącego rady. Maciej Miłosz nie jest politycznie związany z PiS. Zasiadał w radzie nadzorczej Inkubatora Technologicznego i stalowowolskiego PKS-u, ale Huta to zupełnie inna branża i zupełnie inna skala. Miłosz ma powiązania z lokalnym PiS-em, ale mówi się, że są one bardziej towarzyskie niż organizacyjne. Prawdopodobnie dzięki temu zachował swoją pozycję mimo powiązań z byłym prezydentem Stalowej Woli Andrzejem Szlęzakiem, zaliczanym do twardych przeciwników PiS-u. Te okoliczności sprawiają, że wybór Miłosza na przewodniczącego jest zagadkowy. W zasadzie politycznie ostatnio związany był z ruchem Pawła Kukiza i z ramienia tego ruchu został członkiem Trybunału Stanu. O jego dokonaniach jako prawnika w Stalowej Woli nie wiadomo prawie nic. Wygląda na to, że Miłosz nie jest osobą wpływową politycznie, o szerokich znajomościach w kręgach władzy, trudno też coś konkretnego powiedzieć o jego kwalifikacjach do kierowania takim przedsiębiorstwem jak HSW. Dlaczego więc postawiono go na tak ważnym stanowisku?

BEZ PRZEBICIA W RZĄDZIE

Z pozostałych członków rady jedyną bardziej znaną osobą jest Longin Kołomowski. Minister i wicepremier w rządzie AWS. Ostatnio był mediatorem w sporze między rządem PO-PSL a Jastrzębską Spółką Węglową. Nie da się jednak przedstawić Kołomowskiego jako wpływowego polityka PiS. Dodatkowo Kołomowski nie miał styczności z przemysłem zbrojeniowym, choć praca w stoczni szczecińskiej może mu dawać pojęcie o pracy przemysłu. Jednak przynajmniej Kołomowski to postać szerzej znana i na pewno mająca szersze kontakty polityczne niż Miłosz. Pozostali trzej członkowie rady są jeszcze mniej znani i trudno coś powiedzieć o ich kwalifikacjach, ale też trudno je podważyć. Jednak na pewno nie należą do liczących się postaci politycznych z których głosem liczyłoby się czy to ministerstwo skarbu, czy MON.

SŁABOŚĆ HUTY?

W tym kontekście co jest z radą nadzorczą Huty? Czy została potraktowana przez właściciela, czyli skarb państwa, jako organ dyspozycyjny, czyli mało ważny. A może jest to obraz słabej pozycji politycznej HSW? Byłoby to niepokojące. Co prawda premier Beata Szydło była w Hucie przy podpisaniu umowy z wojskiem, ale przy rozliczaniu rządów PO-PSL minister Antoni Macierewicz z trybuny sejmowej ośmieszył ten kontrakt, mówiąc o moździerzu Rak, jako broni nie przydatnej, bo pozbawionej amunicji. W tej sprawie jak widać cały czas są ważne pytania na które w interesie Huty i Stalowej Woli trzeba szybko znaleźć odpowiedzi, korzystne  odpowiedzi.

Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021