Fotorelacje

Radość dzieci daje mi siłę

Radość dzieci daje mi siłę

Anna Jarosz została Wolontariuszem Roku 2015, a w kategorii Grupa Wolontariuszy Roku 2015 I miejsce zajęły: Aleksandra Mierzwa, Aleksandra Stochmal, Dominika Siembida, Michał Głowik, którzy działają w Klubie Wolontariusza przy MOPS. Ich pomoc jest często niewidoczna, bo nie robią wokół siebie rozgłosu, ale bardzo potrzebna. To niekiedy z pozoru drobne rzeczy, ale istotne. Mowa o wolontariuszach, dziś zostali oni uhonorowani podczas Gali Wolontariatu w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli.

Gala została zorganizowana przez Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej SPECTRUM w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Stalowej Woli oraz Gminą Stalowa Wola.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza był 5 grudnia. Dzisiejsza Gala Wolontariatu jest kontynuacją obchodów tego święta w Stalowej Woli. Wybieramy Wolontariusza 2015 Roku w Stalowej Woli, nagradzamy tych, którzy aktywnie działają na rzecz potrzebujących pomocy u nas lokalnie – mówiła Małgorzata Gotfryd, prezes stowarzyszenia Spectrum.
Miesiąc temu stowarzyszenie ogłosiło konkurs na Wolontariusza Roku, na który napłynęły 33 zgłoszenia indywidualne i 4 zgłoszenia grupowe kandydatów. Zwycięzców wyłoniła pięcioosobowa komisja. Brane były pod uwagę: zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność i partnerstwo. Ponadto w tym roku komisja przyznała także nagrodę w kategorii Grupa Wolontariuszy 2015 Roku.
Jury zdecydowało, że tytuł Wolontariusza Roku 2015 uzyska Anna Jarosz, która prowadzi zajęcia dla dzieci na oddziale dziecięcym w stalowowolskim szpitalu.

Przed zajęciami dzieci są zalęknione, a już po nich odzyskują w sobie radość, jaką maluchy powinny mieć. To daje taką siłę, utwierdza w tym, że to co robię jest słuszne i że powinnam wkładać jeszcze więcej trudu w to, żeby każdego dnia dzieci, które przybywają w szpitalu mogły chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie, o tym gdzie przebywają – mówi Wolontariuszka Roku 2015.

Nagrodzeni wolontariusze. Kim są, co robią?

Wolontariusz Roku 2015
Anna Jarosz, działa w Klubie Wolontariusza przy MOPS. Z zawodu jest psychologiem, ma dwójkę dzieci. Jest pracownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej. Jest pomysłodawczynią i realizatorką działania pn. „Uśmiech Małego Pacjenta”. Prowadzi działania animacyjne dla dzieci, które przebywają na oddziale pediatrycznym w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Przebrana za klauna umila czas małym pacjentom. Więcej o jej działaniach można przeczytać na jej fanpage „Uśmiech Małego Pacjenta”. Praca tej wolontariuszki spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem, szczególnie cenią ją rodzice chorych dzieci.

ex aequo II miejsce
Aleksandra Kawa z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli
Jak sam mówi, a ma 17 lat, zawsze chciała pomagać innym, praca charytatywna to jej pasja. Lubi patrzeć na szczęście ludzi, którzy na to zasługują, a niestety nigdy nie mogli doświadczyć tego uczucia. Teraz, działanie charytatywnie przerodziło się w pasję. Chciałaby zachęcić jak najwięcej ludzi do pomocy, która nas nic nie kosztuje, a drugiej osobie może dać szczęście, a nawet może uratować życie. Najlepszym prezentem są dla niej uśmiechy i wdzięczność dzieci, osób dorosłych i starszych.
Aleksandra uczestniczyła aktywnie w zbiórkach i akcjach WOŚP, przyłączyła się do Stowarzyszenia Grupy Inicjatyw Twórczych, działa również w Stowarzyszeniu Kibiców Stali Stalowa Wola.

ex aequo II miejsce
Stanisława Bieńko-Stachyra z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza
Od 15 lat prowadzi warsztaty literackie „Wers” w bibliotece. Realizuje programy i przedsięwzięcia kulturalne popularyzujące literaturę, sztukę oraz aktywizujące dzieci i młodzież. Od 2009 r. prowadzi warsztaty wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej „Crescendo” w Stalowej Woli. Ponadto od 15 lat pracuje społecznie w Komisji Konkursowej Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Godziny przy piórze”, a od 11 lat jest członkiem jury Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci i Młodzieży w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Działa także społecznie w Kapitule opiniującej kandydatów do Nagrody Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny”.

III miejsce
Krystyna Jarosz z Dziennego Domu Pobytu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Stalowej Woli
Jest uczestniczką DDP, bezinteresownie pomaga koleżankom i kolegom z tej placówki. Odwiedza ich, gdy przebywają w szpitalu, jak i w ich domach. Robi zakupy, zanosi posiłki, pomaga w czynnościach pielęgnacyjno- higienicznych. Od 2011 roku zajmuje się wolontariatem na terenie swojego osiedla, ma pod opieką czterech podopiecznych. Od października 2015 roku działa w Klubie Wolontariusza „Pomocna Dłoń”, który powstał w DDP.

Grupa Wolontariuszy Roku 2015
Aleksandra Mierzwa, Aleksandra Stochmal, Dominika Siembida, Michał Głowik z Klubu Wolontariusza przy MOPS.
Uczestniczą oni w różnorodnych działaniach, m.in. brali udział w „Pierwszym Pikniku Sąsiedzkim” organizowanym przez MOPS, przedświątecznej akcji dla dzieci z Domu Dziecka, udział w akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, a także wielu innych. Ponadto udzielają korepetycje w Punkcie Pomocy w Nauce prowadzonym przez Klub Wolontariusza.

Wyróżnienia:
Grupa Wolontariatu Młodzieżowego z Klubu Wolontariusza przy MOPS:
Tomasz Tracz, Dominika Siembida. Aleksandra Mierzwa, Aleksandra Stochmal. Michał Głowik. Mateusz Fudala. Radosław Pawleniak. Bernadetta Kasprowicz. Wiktoria Paleń. Weronika Paleń. Aneta Dec, Natalia Łukasz, Agnieszka Szwed, Agnieszka Przepadło, Paulina Pędrak. Magdalena Trojak.

Młodzieżowa Grupa Wolontariuszy powstała we wrześniu 2014 roku. Większość Wolontariuszy to absolwenci projektu partnerskiego realizowanego przez MOPS pn. Program Rewitalizacji Społecznej „Od rewitalizacji do integracji”. Uczestnicy Centrum Aktywnej Młodzieży. Na swoim koncie mają wiele różnorodnych działań, m.in. udział w „Pierwszym Pikniku Sąsiedzkim”, pomoc dla Domu Dziecka, udział w akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, a także korepetycje.

Szkolny Klub Wolontariatu „Pomocna dłoń” przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Stalowej Woli (zgłoszony przez Świetlicę „Tęcza”)
Klub skupia młodych ludzi, którzy chcą angażować się w pomoc innym robiąc to w sposób planowy i systematyczny. Obecnie działa w nim 15 osób. Działania klubu koordynują pedagog i psycholog szkolny: Monika Walkowicz i Przemysław Sodomir. W ciągu kilku miesięcy działalności młodym ludziom udało się nawiązać współpracę ze Świetlicą Tęcza, gdzie pomagają dzieciom w nauce. Na swoim koncie mają też wiele innych działań.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020