Fotorelacje

RAK pozytywnie przeszedł testy

RAK pozytywnie przeszedł testy

Dziś rozpoczęliśmy badanie zdalnie sterowanego sytemu wieżowego na podwoziu Rosomaka i również kończymy badania kwalifikacyjne zestawu moździerzy samobieżnych RAK 120-mm na podwoziach kołowym i gąsienicowym. Obydwa testy wyszły znakomicie. W związku z tym przed nami kolejne etapy realizacji tych dwóch programów – oznajmił na konferencji Antoni Rusinek, prezes HSW S.A.

Wydarzenie to było okazją do wizyty w HSW S.A. sekretarza stanu Ministerstwa Skarbu Państwa, prof. Zdzisława Gawlika, szefa Inspektoratu Uzbrojenia, gen. Sławomira Szczepaniaka, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojciecha Dąbrowskiego i Krzysztofa Trofiniaka z zarządu PGZ.
Jak przypomniał Zdzisław Gawlik, przed 4 tygodniami został zakończony proces konsolidacji Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego. Zarejestrowano podwyższenie kapitału PGZ, w konsekwencji wszystkie przedsiębiorstwa, które w zamyśle konsolidatorów, czyli Ministra Skarbu Państwa i Ministra Obrony Narodowej, miały być do tej spółki wniesione, zostały wniesione. – W konsekwencji dzisiaj jest to spółka, której kapitał jest mierzony wielkością ponad 5 mld zł . Przechodzimy zatem do kolejnego etapu, przed nami kolejne wyzwania, polegające na tym, żeby skonsolidowane w PGZ spółki, mogły wyjść naprzeciw z jednej strony oczekiwaniom Polskich Sił Zbrojnych, a z drugiej mogły skutecznie konkurować o rynki zagraniczne i intensywniej być obecne na rynkach cywilnych. Będziemy starać się skłonić zarządy tych spółek, by te cele realizowały – mówił Gawlik. Uczestniczył on w testach wspomnianego już systemu wieżowego i moździerza RAK. – To, co znaczyłem na poligonie, świadczy o tym, że to co się tu robi jest dobre.
Przypomniał, ze HSW, to spółka przejściach, dziękował wszystkim, którzy kiedyś zdecydowali się na pewne rezygnacje. Dzięki czemu dziś jest to zakład, który jest wskazywany jako jeden z najlepszych w PGZ.
Gen. Sławomir Szczepaniak, podkreślał, że HSW jest przykładem powodzenia dziań resortu Skarbu Państwa i Obrony Narodowej w zakresie konsolidacji polskiego przemysłu. To tutaj skupiają się m. in. wysiłki w kierunku modernizacji Polskich Sił Zbrojnych. Kolejne projekty są kierowane do HSW, takie jak Homar, a niedługo będzie finalizowana kwestia Kryla. – Jestem z dumny, że możemy funkcjonować w kraju, w którym istnieją tak mocne zakłady polskie zbrojeniówki – mówił szef Inspektoratu Uzbrojenia.

Były prezes HSW Krzysztof Trofiniak przypomniał, że w roku 2008 i 2009 zakład przeżywał bardzo trudne chwile. – Obecnie nikt nie żałuje tych wielkich wyrzeczeń, które doprowadziły w konsekwencji do finansowania inwestycji tu realizowanych ze środków wypracowanych przez HSW – zaznaczył. Optymistycznie stwierdził, że kluczowe lata, w sensie uruchamiania seryjnej produkcji, dopiero się zaczną dla tego zakładu.

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020