W Stalowej Woli

Rak to nie wyrok – rusza centrum pomocy dla chorych onkologicznie

Rak to nie wyrok – rusza centrum pomocy dla chorych onkologicznie

Centrum Pomocy i Wsparcia Pacjentom Onkologicznym i ich rodzinom w środowisku pacjenta  powstaje przy stalowowolskim stowarzyszeniu Dobro Powraca. Punkt będzie się mieścić w budynku Metalowca w pokoju nr 331 przy ul. 1 Sierpnia. Rozpoczyna swoją działalność od 7 maja.  

– Będzie to bardzo szerokie, holistyczne podejście do pacjenta. Chcemy zając się bardzo szeroką współpracą ze środowiskiem, lekarzy, pielęgniarek. Jednym z naszych partnerów jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy ul. Kwiatkowskiego popularnie zwany Ambulatorium. Chcemy pokazać, że nowotwór, rak, to nie jest koniec świata. Bardzo często jest to początek, jest to  czas, by zwrócić uwagę na sytuację, w której się znaleźliśmy. Na pewien chaos, który zapanował między ciałem, umysłem, emocjami i bardzo szeroko pojętą duchowością. Od 7 maja rusza centrum pomocy, do którego będą się mogli zgłaszać pacjenci onkologiczni ich rodziny – mówił podczas konferencji prasowej Konrad Mężyński, prezes stowarzyszenia Dobro Powraca.
Jak zaznaczał, takie miejsce jest potrzebne, wynika z głosu pacjentów, którzy albo sami są chorzy, albo ktoś z ich najbliższego otoczenia. – Pacjenci często nie wiedzą, że to od nich, przede wszystkim zależy ich podejście do choroby. Tej świadomości nie ma, chcemy ją budować, w szkołach, a nawet w przedszkolach – mówił Konrad Mężyński.

Centrum będzie organizować spotkania z lekarzami, dietetykami i innymi osobami, rożnego rodzaju wykłady, szkolenia, warsztaty. Będzie uświadamiać, że w przypadku niepokojących objawów warto się zbadać, a im wcześniej wykryta choroba, tym jest większa szansa na wyleczenie. – Rak to nie jest koniec świata, z nim można żyć. Naszą rolą jest wsparcie i pomoc całej rodzinie w dotarciu do specjalisty, zwrócenie uwagi na myśli i emocje pacjenta – dodaje.

Jurkowska, zastępca dyrektora Ambulatorium zauważa, że jest bardzo dużo osób, które unikają problemu, nie chcą widzieć, nie chcą się badać. – Jednak z roku na rok rośnie świadomość ludzi. Są osoby, które chętnie uczestniczą w akcjach profilaktycznych, badają się. Mają świadomość, że im wcześniej są wykryte jakiejkolwiek schorzenia, szczególnie onkologiczne, to nie jest to wyrok, można z tym żyć – mówiła.

Stowarzyszenie jest członkiem Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, ma dostęp do wszystkich najlepszych  specjalistów, onkologów na terenie Polski i za granicą, do leków, świadczeń medycznych. Koalicja ta zrzesza około 40 stowarzyszeń i fundacji. Przedstawicielka jednego z nich Edyta Kalandyk, szefowa Polskiego Stowarzyszenia Kobieta Kobiecie, była gościem konferencji. Z tą organizacja stalowowolskie stowarzyszenie współpracuje od marca tego roku na rzecz pacjentów  onkologicznych,  z celiakią i chorobami autoimmunologicznymi.
– Ja też niestety mam wątpliwą przyjemność  być pacjentką onkologiczną. Niestety ten problem dotyczy całej mojej rodziny. Prababcia, babcia i mama chorowały na raka piersi. Tato umarł rok temu na raka. Niestety nie zdiagnozowana i nie leczona przez 42 lata celiakia doprowadziła też u mnie do rozwoju komórek rakowych w jelicie cienkim – opowiadała. Jej 11 – letnia córka jest również chora na celiakie.  Zaznaczała, że najważniejsza u pacjenta jest psychika i chęć życia. Mówiła, że jej droga do postawienia właściwej diagnozy była bardzo długa i trudna. Wiele badań musiała pokryć z własnej kieszeni. Celiakia jest to choroba genetyczna, zatem powinna być przebadana cała rodzina. Jednak nikt nie prowadzi takiej diagnostyki.

Stowarzyszenie Kobieta Kobiecie, będzie realizować projekt, w ramach którego zostanie zorganizowana konferencja związana celiakią, a także innymi chorobami autoimmunologicznymi. W ramach projektu będzie edukacja pacjentów jak mają postępować po usłyszeniu diagnozy – celiakia.  Projekt przewiduje także badanie najbliżej rodziny osoby zdiagnozowanej, a także osób, które mają charakterystyczne objawy dla celiakii.

Joanna Piechuta

Na zdjęciu od lewej: Edyta Kalandyk, Konrad Mężyński, Zofia Jurkowska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021