W Stalowej Woli

Ratują konspiracyjną kamienicę w Rozwadowie

Ratują konspiracyjną kamienicę w Rozwadowie

W Stalowej Woli – Rozwadowie powstała fundacja, której celem jest ratowanie zabytkowej kamienicy przy ul. Bełżyńskiego, nazywanej „Górką”, okupacyjnej siedziby konspiracyjnego lokalu Kedywu Armii Krajowej o kryptonimie „Wilcze Łyko”. Celem fundacji jest też stworzenie muzeum poświęconemu tym legendarnym oddziałom Armii Krajowej.

W styczniu 1943 r. Komenda Główna Armii Krajowej w Warszawie powołała do życia Kierownictwo Dywersji pod skróconą nazwą KEDYW. Jednym z celowych zadań Kedywów było realizowanie akcji dywersyjnych i sabotażowych na terenie swoich okręgów.

Rozwadowski Kedyw „Wilcze Łyko” został powołany z rozkazu Komendanta Obwodu Kazimierza Pilata ps. “„Zaremba” w maju 1943 r. Jednym z dowódców Kedywu był Stanisław Sołtys ps. “„Wójt” – pochodzący z legendarnych oddziałów „Cichociemnych”.

Podczas okupacji rozwadowski Kedyw wykonał wiele spektakularnych akcji dywersyjno-sabotażowych na niemieckim okupancie na terenie Stalowej Woli i okolic. Kedyw przeprowadził i uczestniczył w wielu akcjach jak np. odwetowej akcji na Martinie Fuldnerze – niemieckim zarządcy majątku Lubomirskich, który zlecił mord na rodzinie Horodyńskich w Zbydniowie.

Jak twierdzą założyciele fundacji: „Kedyw „Wilcze Łyko” to prawdopodobnie jedyny zachowany w Polsce konspiracyjny lokal Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej. Jest on kawałkiem niezwykłej okupacyjnej historii nie tylko Stalowej Woli, ale całej Polski, więc trzeba go ratować dla przyszłych pokoleń. ”

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej fundacji pod adresem www.KedywAK.pl lub na fanpage-u Kedywu na Facebook-u.

Źródło: materiały prasowe Fundacja Kedyw

 

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021