W Stalowej Woli

Ratują konspiracyjną kamienicę w Rozwadowie

Ratują konspiracyjną kamienicę w Rozwadowie

W Stalowej Woli – Rozwadowie powstała fundacja, której celem jest ratowanie zabytkowej kamienicy przy ul. Bełżyńskiego, nazywanej „Górką”, okupacyjnej siedziby konspiracyjnego lokalu Kedywu Armii Krajowej o kryptonimie „Wilcze Łyko”. Celem fundacji jest też stworzenie muzeum poświęconemu tym legendarnym oddziałom Armii Krajowej.

W styczniu 1943 r. Komenda Główna Armii Krajowej w Warszawie powołała do życia Kierownictwo Dywersji pod skróconą nazwą KEDYW. Jednym z celowych zadań Kedywów było realizowanie akcji dywersyjnych i sabotażowych na terenie swoich okręgów.

Rozwadowski Kedyw „Wilcze Łyko” został powołany z rozkazu Komendanta Obwodu Kazimierza Pilata ps. “„Zaremba” w maju 1943 r. Jednym z dowódców Kedywu był Stanisław Sołtys ps. “„Wójt” – pochodzący z legendarnych oddziałów „Cichociemnych”.

Podczas okupacji rozwadowski Kedyw wykonał wiele spektakularnych akcji dywersyjno-sabotażowych na niemieckim okupancie na terenie Stalowej Woli i okolic. Kedyw przeprowadził i uczestniczył w wielu akcjach jak np. odwetowej akcji na Martinie Fuldnerze – niemieckim zarządcy majątku Lubomirskich, który zlecił mord na rodzinie Horodyńskich w Zbydniowie.

Jak twierdzą założyciele fundacji: „Kedyw „Wilcze Łyko” to prawdopodobnie jedyny zachowany w Polsce konspiracyjny lokal Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej. Jest on kawałkiem niezwykłej okupacyjnej historii nie tylko Stalowej Woli, ale całej Polski, więc trzeba go ratować dla przyszłych pokoleń. ”

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej fundacji pod adresem www.KedywAK.pl lub na fanpage-u Kedywu na Facebook-u.

Źródło: materiały prasowe Fundacja Kedyw

 

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Onko Tour – Rowerem po zdrowie

stw24.pl28 lipca 2021

Powiat przejmuje „Medyka”, szkołą nadal będzie kierował Robert Grzyb

stw24.pl23 lipca 2021

Będzie remont sali sportowej przy CEZ w Stalowej Woli

stw24.pl23 lipca 2021