Fotorelacje

Ratują życie innym. Honorowi krwiodawcy zostali docenieni

Ratują życie innym. Honorowi krwiodawcy zostali docenieni

Oddają to co najcenniejsze, ratując dzięki temu zdrowie i życie innych. To honorowi krwiodawcy, zrzeszeni w klubie oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Stalowej Woli. Jest ich pond 650. Ci najbardziej zasłużeni zostali oficjalnie nagrodzeni podczas uroczystości, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli.

Antoni Kłosowski, prezes zarządu rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Stalowej Woli przybliżył działalność tej organizacji, która nie tylko skupia się na oddawaniu krwi, ale też udziela się społecznie. Stalowowolski PCK prowadzi szkolenia  z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla dzieci i dorosłych, organizuje rożne akcje światowo – zdrowotne, a także udziela pomocy rzeczowej osobom potrzebującym, wskazywanym przez ośródki pomocy z gmin powiatu stalowowolskiego.    Bierze także udział w różnych akcjach ogólnopolskich prowadzonych przez zarząd główny PCK. Ponadto pomaga w ekshumacjach z czasów I i II wojny światowej prowadzanych  na terenie powiatu stalowowolskiego i niżańskiego, w tym roku odbyły się takie w Zaleszanach i w Studzieńcu w gm. Pysznica.

Jak zaznaczał Antoni Kłosowski, Klub Honorowych Dawców Krwi  przy oddziale rejonowym PCK stale powiększa liczbę członków, obecnie jest ich ponad 650, w tym 56 kobiet.    W tym roku do klubu wstąpiło 61 nowych krwiodawców. Jest to jeden z największych klubów na Podkarpaciu i w Polsce.  Ponadto w Stalowej Woli dział także Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Miejskim Zakładzie Komunalnym, zrzesza on  32 członków.
– Cieszy fakt, że z roku na rok wrasta liczba honorowych dawców krwi, a tym samym ilość oddanej krwi.  W 2011 r. oddaliśmy 1641 l , w 2012 r.  – 1763 l, w 2013 r.  – 1912 l, w 2014 – 2214, w 2015 r. – 2318 l, a w obecnym do końca października – 2200 l. W tym roku liczba dawców wyniosła 444, w tym było 144 kobiety. To spotykanie jest okazją do złożenia podziękowań wszystkim wam, honorowym dawcom krwi, którzy bezinteresownie poświęcacie cząstkę siebie dla ratowania zdrowia i życia innych oraz waszym rodzinom za zrozumienie waszej ofiarności dla zdrowia naszego społeczeństwa – mówił prezes.   Podkreślał, że oddawanie krwi w wielu rodzinach jest tradycja pokoleniową. Oddają ojcowie, synowie i wnuki.
Podczas spotkania wyróżnionych i odznaczanych zostało 140 zasłużonych honorowych dawców.

Krwiodawcom, za ich bezinteresowną pomoc innym dziękował prezydent Lucjusz Nadbereżny.  – Chcielibyśmy wyrazić wielką wdzięczność i podziękowanie dla wszystkich krwiodawców. Tutaj żadne słowa, nawet najpiękniejsze nie są w stanie oddać tego czynu, który państwo robicie na rzecz potrzebujących. Krew jako ten największy dar, państwo oddajecie dla drugiego człowieka. Chciałbym zapewnić w imieniu samorządu miasta, że krwiodawcy są, byli i będą dla nas najważniejsi. Tym skromnym podarunek, rowerem, chcielibyśmy  uhonorować państwa, ale również zapewnić, że wszyscy, którzy oddają krew w Stalowej Woli będą doceniani i nagradzani przez samorząd miasta – dziękował prezydent.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020