W Stalowej Woli

Rekordowa liczba pasażerów ZMKS-u

Rekordowa liczba pasażerów ZMKS-u

Jak zwiększyć liczbę pasażerów komunikacji miejskiej? To pytanie już od jakiegoś czasu zadają sobie władze Stalowej Woli. Bowiem liczba osób korzystając z miejskich autobusów z roku na rok spada.

 

Okazuje się, że jest na to sposób, jak pokazały tylko dwa dni 31 października i 1 listopada. W tych dniach mieszkańcy mogli korzystać z bezpłatnego transportu na trzech specjalnych liniach C1, C2 i C3. Autobusy te komunikowały całe miasto z cmentarzami. Z tych przejazdów skorzystało dokładnie 5026 osób: 31 października – 1982, a 1 listopada 3044. W sumie Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli na tych liniach wykonał dokładnie 80 kursów.

– To pokazuje jak dobrze zorganizowany transport, przy dobrej usłudze może rozwiązywać problemy bezpieczeństwa na drogach. Opinia policji, jeśli chodzi o te dwa dni, była bardzo pozytywna, liczba kolizji, wypadków natężenie ruch w obrębie cmentarzy była dużo mniejsza niż w poprzednich latach. To dzięki temu, że była bezpłatna komunikacja. Potwierdzają to liczby, ponad 5 tysięcy osób skorzystało z tych linii – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Dodaje, że Miejski Zakład Komunalny, który obecnie przejmuje ZMKS, ma kolejne plany jak promować transport publiczny, komunikację miejską przez tego typu akcje.
Okazuje się, że takie działania są niezbędne, gdyż jak pokazują statystyki miejskiego przewoźnika, liczba pasażerów spada. – W ostatnich latach tendencja jest malejąca, tak jak w całym kraju. Zacznie rosnąć dopiero wtedy, jeśli będzie duża częstotliwość kursów i komfort w autobusach. W ostatnich latach przywozimy w granicach 1,250 mln – 1,300 ml pasażerów rocznie – mówi Ryszard Drobny, dyrektor ZMKS-u.
Trzeba też zaznaczyć, że zwiększenie liczby pasażerów to jest konieczność dla miejskiego przewoźnika. ZMKS od 5 lat realizuje projekt pn. „Uruchomienie nowych linii komunikacyjnych na obszarze wiejskim oraz zakup nowoczesnego taboru i infrastruktury technicznej dla ZMKS w Stalowej Woli”, na który Gmina Stalowa Wola otrzymała 7 mln zł. W ramach programu ZMKS kupił osiem autobusów, a dwadzieścia unowocześnił. Zostały wprowadzone też nowe linie na terenach wiejskich. Projekt zakłada przewiezienia określonej liczby pasażerów oraz przejechania tzw. pasażerokilometrów. Jednakże osiągane wskaźniki odbiegają od tych, które były założone we wniosku. Istnieje obawa, że nie zostaną wykonane na określonym poziomie i stąd wprowadzane działania promujące transport miejski.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021