W Stalowej Woli

Remont tej drogi jest koniecznością, mimo ryzyka braku dotacji

Remont tej drogi jest koniecznością, mimo ryzyka braku dotacji

Chodzi o drogę, którą miasto przejęło od Huty, łączącą tereny inwestycyjne od ul. COP do ul. Solidarności w Stalowej Woli. To ulica strategiczna dla tej części przemysłowej miasta. Samorząd chce realizować tę inwestycję, mimo że otrzymanie dofinansowania nie jest w stu procentach zagwarantowane.

Miasto starało się o dofinansowanie, ale w pierwszym rozstrzygnięciu tego postępowania znalazło się na 2. miejscu listy rezerwowej. Jak wyjaśniał podczas sesji rady miasta prezydent Lucjusz Nadbereżny, to miejsce było bezpośrednio związane z faktem, że Stalowa Wola nie ma bezpośredniego połączenia z węzłem autostradowym, czy drogą szybkiego ruchu.
– Wielokrotnie informowałem, że Stalowa Wola nie ma tego szczęścia. Planowana obwodnica miasta nie stanowi zgodnie z unijnymi wymogami bezpośredniego połączenia z siecią TNT. Dlatego tracimy 30 punktów w takim postępowaniu. To jest  olbrzymia liczba punktów, tracimy je w sposób obiektywny, nie mamy na to żadnego wpływu – wyjaśniał prezydent. Zaznaczał, że wniosek miasta we wszystkich innych  elementach uzyskał maksymalną liczbę punktów.

Okazuje się, że jeszcze nie wszytko stracone i miasto ma szansę na wsparcie finansowe.
– Po rozmowach z marszałkiem Władysławem Ortylem ta decyzja o przyznaniu dotacji uległa rewizji ze względu na strategiczne znacznie tej drogi dla przemysłowej części miasta, dla przedsiębiorców, którzy od lat prowadzą tam działalność – mówił Lucjusz Nadbereżny.
Została podjęta decyzja o tym, że Stalowa Wola znalazła się na liście podstawowej, z zastrzeżeniem, że  udzielnie dotacji będzie przekazane  w formie oszczędności z innych przetargów drogowych, które będą realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Oszczędności te muszą wynieść 10 mln. Jak zaznaczał Nadbereżny, nie wszystkie projekty, które otrzymały dofinansowanie mają pewność realizacji.

Mimo ryzyka, że miasto może nie otrzymać tego wsparcia finansowanego, prezydent chce realizować tę inwestycję. Tłumaczył, że projekt jest gotowy do realizacji i można ogłaszać  przetarg. – Jeśli będzie rozstrzygnięty przetarg, podpisana umowa, to wykonawca do lutego jest zobowiązany uzyskać pełen projekt, pozwolenia na budowę  i rozpocząć prace.

– Mój wniosek jest taki, aby podpisać umowy i realizować tę inwestycję. Jest to droga strategiczna z punktu widzenia odciążenia ruchu w strefie. Proszę zobaczyć, co się stało kiedy został zamknięta ul. Solidarności. Co by było, gdybyśmy nie mieli przejazdu przez Hutę? To pokazuje jak ta droga z punktu widzenia wyprowadzenia ruchu jest istotna – argumentował Lucjusz Nadbereżny.
Zaznaczał, że podatek od nieruchomości, którzy płacą przedsiębiorcy prowadzący działalność na ternie byłej Huty, wynosi kilkanaście milionów złotych rocznie.

– Uważam, że jest to wręcz wymogiem zrealizowanie tej inwestycji przy założeniu pewnego ryzyka, o którym uczciwie informuję, ale uważam, że jest to inwestycja, którą jesteśmy w stanie zrealizować – zapewniał włodarz. Wyjaśnia, że ta odważna decyzja o realizacji tej inwestycji jest w pełni uzasadniona, również z punktu widzenia stanu technicznego tej drogi. Łatanie dziur też będzie się wiązać  z wydatkami. Ponadto konieczne jest stworzenie bezpiecznego ciągu pieszego i rowerowego.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021