Rozrywka

Renata Butryn-pytania do prezydenta

Renata Butryn-pytania do prezydenta

W ostatnich dniach nie tylko Stalowa Wola, ale cała Polska, obserwuje dość gorszący spektakl medialny z panią dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 – Joanną Niwierską, w roli głównej.

Pani dyrektor jest osobą, która wygrała konkurs ogłoszony przez pana prezydenta Lucjusza. Nadbereżnego i podlega jego jurysdykcji.

Panie Prezydencie, społeczność Stalowej Woli, spora grupa rodziców uczniów Publicznej Skoły nr 11, nauczyciele oczekują od Pana reakcji i jednoznacznej oceny zaistniałych zdarzeń. Rządzenie miastem polega nie tylko na wręczaniu nagród, przyjmowaniu różnych osobistości, promowaniu książek i wbijaniu „pierwszej łopaty”, ale, a może przede wszystkim, na podejmowaniu trudnych decyzji.

Brak tych decyzji może zostać odczytany jako forma akceptacji dla tego typu działań i zachowań .

Na swoim prywatnym koncie w mediach społecznościowych pani dyrektor Niwierska udostępniła post zachęcający do wstąpienia w szeregi Obozu Narodowo – Radykalnego, stowarzyszenia oskarżanego o propagowanie ideologii totalitarnych, takich jak faszyzm i nazizm. Te oskarżenia ożyły po Marszu Niepodległości, na którym pojawiły się rasistowskie i ksenofobiczne hasła.

Już sam fakt zamieszczenia tego typu plakatu, w mojej subiektywnej ocenie, dyskwalifikuje panią dyrektor jako osobę pełniącą poważną funkcję w publicznej szkole. Dyskusja , którą pani Niwierska podjęła na wspomnianym koncie społecznościowym i w ramach której udowadnia , iż istnieje „zdrowy nacjonalizm” ,skłania do zadania pytania , czy osoba o takich poglądach może w ogóle pełnić funkcję wychowawcy młodzieży i sprawować merytoryczny nadzór nad kadrą nauczycielską? Jednoznacznej oceny nacjonalizmu, dokonał, niedawno goszczący i serdecznie przyjmowany przez sporą część mieszkańców naszego miasta, Pan Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda:

„Patriotyzm to miłość ojczyzny(..) Nacjonalizm to spojrzenie negatywne, to spojrzenie, że nasz kraj jest tylko dla nas. To nieprawda. Nasz kraj jest dla wszystkich tych, którzy chcą żyć uczciwie i którzy chcą go budować. To jest podstawowe kryterium”.

Pominę artykuły z Karty Nauczyciela , artykuły z Konstytucji RP(Art.31,37,48,53) czy paragrafy z Kodeksu Karnego dotyczące obowiązków dyrektora szkoły, nietolerancji , rasizmu, bezstronności, poszanowania godności wszystkich ludzi. Są one jasne i oczywiste i należy ich przestrzegać w każdej przestrzeni, a szczególnie, jak się jest osobą publiczną

Tłumaczenia ,że to było konto prywatne pani dyrektor, są absolutnie chybione. Dyrektor jest osobą publiczną, i w sposób oczywisty, podlegającą ograniczeniom wynikającym z charakteru pełnionej funkcji i służby publicznej. Obejmując stanowisko dyrektora szkoły, pani Niwierska wyraziła tym samym zgodę na te ograniczenia, czyli jej prywatne konto społecznościowe podlega ocenie poprzez pryzmat pełnionej przez nią funkcji.

Jako nauczycielka z długim stażem z niepokojem odbieram także płynące z różnych stron sygnały co do sposobu zarządzania szkołą przez panią dyrektor, a szczególnie te ,które dotyczą niszczenia wieloletniej tradycji, np. usunięcie wystawy prezentującej historię Szarych Szeregów, patrona szkoły i zastąpienie jej hasłem” Bóg, Honor ,Ojczyzna”( na marginesie zastanawiający zbieg okoliczności, bo to hasło jest mocno„eksploatowane” przez ONR).

Czemu to ma służyć? Co „niedobrego” jest w historii Szarych Szeregów?

Zarządzenie pani dyrektor, czy sugestie dla wychowawców, dotyczące „zakazu” wróżb w trakcie szkolnej zabawy „andrzejkowej” są po prostu absurdalne. Czekam teraz z niepokojem na to, że pani dyrektor zawnioskuje o wykreślenie ze spisu lektur – ballad, „Dziadów”cz. II i IV A. Mickiewicza jako „propagujących niebezpieczne dla uczniów i ich moralności gusła , czary i magię”.
W zaistniałej sytuacji oczy dyrektorów szkół, nauczycieli , rodziców i nas „szarych ludzi” są zwrócone na Pana , Panie Prezydencie, także dlatego, gdyż decyzje podjęte w tej sprawie będą jednocześnie odpowiedzią na ważne pytanie – w którym kierunku zmierza polska szkoła ? Czy stanie się obyczajem urządzanie w każdym miesiącu patriotycznych apeli kosztem lekcji, na których nauczyciele mają obowiązek realizacji programu nauczania? Czy, aby na pewno nie stanie się normą ideologizacja dzieci i młodzieży w duchu „zdrowego nacjonalizmu” głoszonego „prywatnie” przez panią dyrektor Szkoły Publicznej nr11, w czym już wsparła ją na wspomnianym koncie społecznościowym jedna z nauczycielek historii w tej szkole? Jak będzie wyglądać, w myśl nowych przepisów o oświacie, ocena moralna innych nauczycieli dokonywana przez panią Niwierską i dyrektorów innych szkół, jakie będą kryteria tej oceny ?

Renata Butryn

wieloletnia nauczycielka, b. posłanka

9 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozrywka

Więcej w Rozrywka

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021

Stanisław Łańcucki – pasjonat biegania

stw24.pl19 października 2021
morsy fb

Otwarcie sezonu morsowego w Zaklikowie

stw24.pl18 października 2021

Wyprawka czytelnicza na start w MBP

stw24.pl15 października 2021

Studenci architektury zaprojektują centrum miasta

stw24.pl13 października 2021

Ruszyły Stalowowolskie Dni Seniora

stw24.pl12 października 2021

Cenne starocie znów zawitają do Rozwadowa

stw24.pl8 października 2021