W Stalowej Woli

Rewaloryzacja Galerii Karpińskiego trwa

Rewaloryzacja Galerii Karpińskiego trwa

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało dofinansowanie na kolejny etap rewaloryzacji budynku dawnego sądu w Rozwadowie, w którym obecnie mieści się Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego.
Jest to już trzeci etap prac remontowych. Obejmuje odnowienie pomieszczeń na parterze o łącznej powierzchni 135 m2 oraz wykonanie zewnętrznej iluminacji budynku. Po jego ukończeniu do zakończenia modernizacji pozostanie remont pomieszczeń o łącznej powierzchni 576 m2. Na zadanie muzeum otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 615 tys. zł.

Dotychczas wykonano już większość prac – odnowiono elewację budynku wraz z odtworzeniem godła polskiego, wyłożono nowy dach, zmodernizowano pomieszczenia o łącznej powierzchni 691 m2. Wykonano również ciągi piesze, nową bramę wjazdową od ul. Dąbrowskiego oraz elementy galerii zewnętrznej. Na parterze znajduje się punkt informacyjny, szatnia, sklep z pamiątkami oraz toalety. Na piętro zostało przeniesione Centrum Edukacji Dziecięcej, które stworzono w dawnym lokalu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Staszica. Na poddaszu utworzono galerię z pracownią artystyczną. W budynku zainstalowano również windę, która pozwala na korzystanie z obiektu osobom niepełnosprawnym.

Nowa galeria została otwarta 27 stycznia, w roku jubileuszu 20-lecia Muzeum Regionalnego. Zabytkowy budynek był pusty od 2012 roku, kiedy to Sąd Rejonowy przeniósł się do nowego budynku przy ul. Popiełuszki. Koncepcja utworzenia galerii pojawiła się w 2016 roku, dwa lata później ruszyły prace konserwatorskie i remontowe.

Na wystawę prac Alfonsa Karpińskiego składa się 91 dzieł, z czego 76 jest własnością Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Pozostałe należą do Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu i Krzysztofa Musiała. Galeria za cel postawiła sobie innowacyjną edukację w zakresie sztuki. I można spokojnie przyznać, że dobrze się przygotowała. Za pomocą nowych technologii w innowacyjny sposób zaprezentowane są wybrane prace malarza.

Agata Linek

2 komentarze

Komentarze

  1. E. Kwiatkowski

    14 maja 2019 at 20:41

    A co z muzeum COP?

  2. Gość

    15 maja 2019 at 21:27

    Remont za 4,3 mln a okna bez farby ,ogrodzenie się sypie ale samopoczucie OK.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Trzy osoby z powiatu stalowowolskiego zakażone COVID-19

stw24.pl10 sierpnia 2020

Stalowa Wola – tu również rodziła się „Solidarność”

stw24.pl10 sierpnia 2020

Stalowowolskie obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej

stw24.pl10 sierpnia 2020

Akcja “Bezpieczny przejazd” na przejeździe kolejowym Stalowa Wola – Charzewice

stw24.pl10 sierpnia 2020

Voster ATS Team na Czech Tour

stw24.pl6 sierpnia 2020

Centrum aktywności seniora już za pół roku

stw24.pl5 sierpnia 2020

Dwie osoby z powiatu stalowowolskiego zakażone COVID-19

stw24.pl4 sierpnia 2020

Modernizacja “Sokoła” na finiszu

stw24.pl4 sierpnia 2020

Ceremonia uroczystego pochówku szczątków w Jeżowem

stw24.pl4 sierpnia 2020