W Stalowej Woli

Rewizyjna? Na razie może jej nie być

Rewizyjna? Na razie może jej nie być

Tak myślą niektórzy radni. Niestety, komisja rewizyjna w jakiejś perspektywie czasowej być musi. Tego wymaga samorządowe prawo. Na szczeblach wojewódzkich ma ona nawet umocowanie ustawowe. W sejmiku wojewódzkim komisja rewizyjna musi być podporządkowana opozycji. Bo wtedy jest przejrzystość w finansowym działaniu rządzących. W samorządach niższych szczebli komisja rewizyjna też musi być, ale prawo nie wpycha jej w ręce opozycji. Byleby była. Zwyczaj samorządowego ćwierćwiecza oddaje ją opozycji, ale to tylko zwyczaj.

Świadomi powyższego rajcy miejscy Stalowej Woli na pierwszej roboczej sesji starli się z wymogiem wybierania komisji stałych Rady Miejskiej. Przed sesją widomo było, że opozycja dostanie przewodniczenie w jednej komisji. Resztę miało zostawić sobie PiS. Była też wstępna, telefoniczna umowa większości, czyli PiS z mniejszością (Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe) co do obsady Komisji Rewizyjnej RM. Wstępnie przewodnictwo w niej miała dostać przedstawicielka opozycji. To nie spodobało się twardej części PiS i na sesji padły nazwiska radnych, którzy mieli zasiadać w KR RM, ale nie byli wcześniej uzgodnieni. Opozycja zgłosiła Renatę Butryn i Joannę Grobel-Proszowską (szefową KR miała być Butryn). PiS zgłosiło Lucjana Małka i Łukasza Warchoła. Warchoł jest z Kukiz’15 i jako jedyny nie należy do żadnego z klubów radnych. Głosami PiS-owskiej większości został przewodniczącym Komisji. I to zdaniem opozycji było złamaniem umów.

– Ja w tej fasadowej komisji pracować nie będę – zareagowała radna Butryn. – Ja również wycofuję się – w sukurs wystąpiła jej Joanna Grobel-Proszowska. Renata Butryn mówiła o niepisanej zasadzie powierzania „rewizyjnej” opozycji. – Ale Łukasz Warchoł nie jest ani od nas, ani od was – próbował ratować sytuację Stanisław Sobieraj, przewodniczący RM. Skonsternowany Łukasz Warchoł próbował wyciągnąć dłoń do porozumienia. – Nie kłóćmy się. Ja rezygnuję z przewodniczenia.

Wywołał tym tylko serię głosowań. W ich konsekwencji Butryn i Grobel-Proszowska zostały odwołane z komisji, a Warchoł z przewodniczenia …nie. W Komisji Rewizyjnej RM zostali więc przewodniczący Łukasz Warchoł i członek Lucjan Małek. Sęk w tym, że KR musi liczyć przynajmniej 3. członków. I tu zaczął się problem. Prawo daje zwaśnionym stronom czas na zastanowienie do kolejnej sesji. – Znów zgłosimy swoich kandydatów i liczymy na przewodniczenie w KR – mówi Andrzej Szymonik, radny opozycyjnego SPS. – Dobre obyczaje powinny obowiązywać nawet PiS.

Stalowa Wola nie jest jedynym samorządem z problemem komisji rewizyjnej. Przywołać tu można chociażby samorząd wojewódzki w Rzeszowie. W sejmiku opozycja ma kilka głosów, rządzące PiS ponad 20. Ustawowo szefem KR w sejmiku ma być delegat opozycji. Jest nim nikt inny, jak stalowowolanin Andrzej Szlęzak. W poniedziałek w Rzeszowie odbyło się głosowanie. Szlęzak otrzymał 23 głosy PiS „przeciw”. Też nie ma tam komisji rewizyjnej. Można się tak boksować do czasu. W czerwcu jest ostatni termin rozliczania rządzących, czyli uzyskiwania absolutorium. Wniosek o absolutorium lub jego nieudzielenie zgłasza komisja rewizyjna. I wtedy rządzącym będzie ona potrzebna.

Pozostałe komisje:

Komisja Petycji, Skarg i Wniosków.

Przewodniczący Mariusz Bajek. Skład: Mariusz Bajek, Karolina Paleń, Andrzej Kochan, Andrzej Szymonik, Damian Marczak, Leszek Brzeziński, Piotr Rut.

Komisja Budżetu i Finansów.

Przewodnicząca Elżbietka Kulpa. Skład: Leszek Brzeziński, Renata Butryn, Joanna Grobel- Proszowska, Damian Marczak, Andrzej Szymonik, Jerzy Augustyn, Dariusz Przytuła, Elżbieta Kulpa, Łukasz Durek, Lucjan Małek, Paweł Madej, Stanisław Sobieraj, Piotr Rut, Paulina Miśko, Ilona Kaczmarek.

Komisja Gospodarki Komunalnej, Geodezji, Architektury i Ochrony Środowiska.

Przewodniczący Franciszek Zaborowski. Skład: Damian Marczak, Joanna Grobel- Proszowska, Andrzej Szymonik, Franciszek Zaborowski, Paweł Madej, Jan Sibiga, Maria Chojnacka, Mariusz Bajek, Stanisław Sobieraj, Piotr Rut.

Komisja Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia.

Przewodnicząca Karolina Paleń. Skład: Dariusz Przytyła, Renata Butryn, Maria Chojnacka, Elżbieta Kulpa, Karolina Paleń, Jan Sibiga.

Komisja Inicjatyw Gospodarczych, Rozwoju i Promocji Miasta.

Przewodnicząca Joanna Grobel- Proszowska. Skład: Jerzy Augustyn, Andrzej Szymonik, Joanna Grobel-Proszowska, Damian Marczak, Paulina Miśko, Franciszek Zaborowski, Andrzej Kochan, Agata Krzek.

Komisja Oświaty, Kultury i Sportu.

Przewodniczący Lucjan Małek. Skład: Ilona Kaczmarek, Mariusz Bajek, Andrzej Kochan, Paulina Misko, Agata Krzek, Łukasz Durek, Stanisław Sobieraj, Łukasz, Warchoł, Leszek Brzeziński, Jerzy Augustyn, Lucjan Małek.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Przewodniczący Andrzej Kochan. Skład: Karolina Paleń, Franciszek Zaborowski, Andrzej Kochan, Łukasz Durek, Lucjan Małek, Piotr Rut, Leszek Brzeziński, Łukasz Warchoł.

Komisja Mieszkaniowa.

Przewodniczący Jan Sibiga. Skład: Jan Sibiga, Karolina Paleń, Ilona Kaczmarek, Renata Butryn, Łukasz Warchoł.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. ariotelii

    5 grudnia 2018 at 18:20

    Czy widoczny na zdjęciu pan Jarosław Nadbereżny też jest radnym czy może zastępcą Lucjana? Można prosić o info?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Baseny i pływalnie znów mogą działać. Sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać

stw24.pl5 czerwca 2020

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl5 czerwca 2020

Wyłudzali leasingi, kredyty – CBŚP rozbiło grupę

stw24.pl5 czerwca 2020

Samochód pożarniczy dla OSP Antoniów?

stw24.pl5 czerwca 2020

Trzy miesiące aresztu za sprawców rozboju

stw24.pl5 czerwca 2020

Płacił zbliżeniowo cudzą kartą wpadł ręce policji

stw24.pl4 czerwca 2020

Imię dla edukacyjnego robocika wybrane!

stw24.pl3 czerwca 2020

Kolejne obywatelskie zatrzymanie pijanego

stw24.pl3 czerwca 2020

Tomasz Solecki nowym prezesem „Stal” Stalowa Wola PSA

stw24.pl2 czerwca 2020