W Stalowej Woli

Rewolucja komunikacyjna w mieście

Rewolucja komunikacyjna w mieście

Rowery miejskie pozostaną w „mieście rowerów”. Taka decyzja zapadła po niespełna trzech miesiącach testowego funkcjonowania systemu jednośladów w Stalowej Woli. Przetarg na wyłonienie operatora tego systemu ma być ogłoszony jutro. Do końca wakacji mieszkańcy będą mogli korzystać jeszcze z tego testowego systemu.

Jak zaznacza Karolin Głogowska z Miejskiego Zakładu Komunalnego, odbiór publicznych tych rowerów przez mieszkańców jest bardzo dobry. MZK otrzymuje wiele pytań i próśb o to, by stacje powstawały na konkretnych osiedlach. Jednak sami muszą się w to zaangażować, tam gdzie będzie najwięcej wypożyczeń, tam stacje pozostaną.  Dotychczas było 1800 rejestracji użytkowników i 2100 wypożyczeń. Największą popularnością cieszy się stacja przy sklepie Wzorcowym przy ul. Staszica.

IMG_9277

Z dużą konsekwencją rozbudowujemy nasz system roweru miejskiego w fazie testowej. Jest to wynik bardzo dobrej oceny mieszkańców, a przede wszystkim statystyk wypożyczeń. To pokazuje, że ten system się sprawdza. Aby mógł funkcjonować jak najlepiej, stacje muszą być jak najbliżej dużych osiedli, ważnych punktów handlowych na terenie Stalowej Woli. Dlatego w tej drugiej fazie testowania, którą dziś inaugurujemy, prezentujemy nowe lokalizacje. Jedna z nich jest na skrzyżowaniu łączącym osiedla Młodynie, Poręby i Widok, druga przy hali targowej, najważniejszym punkcie handlowym, a trzecia przy ul. Hutniczej, nieopodal obiektów MOSIR-u – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Dodaje, że jest to wstęp do dużej  rewolucji komunikacyjnej, którą będzie mobilny miejski obszar funkcjonalny. To co dziś miasto robi, to z jednej strony inwestycja w doświadczenie, które będzie niezbędne do tego, by zbudować nowoczesny  program transportowy na terenie Stalowej Woli. To także możliwość zdobycia punktów w ocenie projektu, o który będzie aplikować miasto, a jest szansa na otrzymanie nawet 50 mln zł na zakup nowych autobusów, systemu karty miejskiej, informacji obsługi pasażera.

– Transport  rowerowy niskoemisyjny jest uzupełnieniem całego dużego systemu, który już mamy. Jest to też zmian wizerunku Stalowej Woli, która pokazuje się jako miasto nowoczesne, ekologiczne, otwarte – podkreśla Nadbereżny. Przypomina jednocześnie, że miasto rocznie dopłaca z budżetu do komunikacji zbiorowej ponad 4 mln zł, a jest to zdanie własne gminy. Dlatego też, transport rowerowy jest uzupełnieniem obecnego. Traktujemy to jako inwestycję. Jeśli nasz wniosek na pozyskanie ok. 50 mln zł na niskoemisyjny transport zbiorowy  ma być oceniony przy dużej konkurencji innych samorządów, to musimy już dziś zacząć myśleć jak stworzyć  wzorowy model komunikacji miejskiej.  Faza pilotażowa sytemu rowerów miejskich  będzie do końca wakacji – mówi prezydent.

IMG_9294 IMG_9289 IMG_9288
Obecnie po stronie miasta nie ma żadnych kosztów. Gdy już projekt wejdzie w fazę docelową, to w ramach umowy z operatorem transportu publicznego, jakim jest MZK, miasto będzie płacić rekompensatę za poniesione koszty systemu.

Teraz na terenie Stalowej Woli  jest 6 stacji rowerowych: przy ul. Staszica (obok sklepu Wzorcowego), przed MDK, na rynku na os. Rozwadów, jedna został przeniesiona spod tzw. ronda na skrzyżowaniu AL. Jan Pawła II z ul. KEN na skrzyżowanie ul. Okulickiego z Al. Jana Pawła II , oraz dwie nowe przy ul. Hutniczej i przy ul. Okulickiego (naprzeciwko hali targowej).

IMG_9283 IMG_9280

Jak zaznacza Anna Pasztaleniec, prezes MZK  docelowo ma być 10 stacji, dlatego zachęca mieszkańców, by przez portale społecznościowe wskazywali kolejne lokalizacje.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021