W powiecie

ROK DUŻYCH OCZEKIWAŃ I MAŁYCH REALIZACJI

ROK DUŻYCH OCZEKIWAŃ I MAŁYCH REALIZACJI

Jaki był dla Stalowej Woli i powiatu rok 2016? Czy był to rok dobry, a jeżeli tak, to na czym to polegało? Czy Stalowa Wola się rozwijała, czy też stała w miejscu? A może nastąpił regres? Pytań jest wiele. Na część z nich można odpowiedzieć bardzo obszernie.
W tym miejscu i w tym momencie nie będziemy się jednak zajmować rozbudowanymi analizami. Spróbujemy w miarę zwięźle przypomnieć i skomentować to, co w minionym roku było dla Stalowej Woli ważne i co wpływało na pozycję miasta i powiatu. skupimy się na trzech dziedzinach. Będą to w kolejności gospodarka, polityka i szeroko rozumiane sprawy społeczne.
W GOSPODARCE DOBRZE I ŹLE
Rok 2016 był dla życia gospodarczego Stalowej Woli rokiem nadziei i rozczarowań. Zacznijmy od nadziei. Nadzieje na rozwój stalowowolskiego przemysłu wiążą się głównie z kontraktami zbrojeniowymi dla HSW S.A. W Hucie pracowano nad tym szereg lat i nie obyło się przy tym bez wpadek. Należy mieć nadzieję, że kontrakt na armatohaubicę jest początkiem wielkich, wieloletnich zamówień dla niegdyś sztandarowej firmy Stalowej Woli. Kontraktowi dla Huty nadano duży rozgłos i rangę o czym przy jego podpisywaniu świadczyła obecność premier Beaty Szydło i ministra Antoniego Macierewicza. Dla Stalowej Woli to dobrze. bo podnosi rangę firmy i miasta. Inną sprawą jest, na ile kontrakty okażą się korzystne dla Huty, bo różnie o tym słychać. Miejmy jednak nadzieję, że będą na tyle korzystne, by zapewnić rozwój technologiczny Huty i zwiększenie zatrudnienia, a pracownikom stabilność pracy i coraz lepsze zatrudnienie. Z dobrych sygnałów płynących z przemysłu należy jeszcze wspomnieć o uruchomieniu potężnych inwestycji w „Uniwheelsie”, co ma pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy miasta. Niestety tym pozytywnym wydarzeniom towarzyszyło dużo negatywnych zjawisk. Pod znakiem zapytania stanęły dalsze losy w Stalowej Woli „Liugonga”. Nadal bardzo niepewne są losy Elektrowni. Starej części grozi degradacja do wymiaru lokalnej ciepłowni, a budowany blok parowo – gazowy nadal budzi obawy o termin uruchomienia. Kilka firm średniej wielkości ma bardzo duże problemy, a jedna z nich już zbankrutowała. Przy pesymistycznym, ale realnym scenariuszu Stalowa Wola może stracić kilkaset miejsc pracy. Negatywną stroną gospodarki Stalowej Woli jest kompletny brak nowych inwestorów z jednej strony i brak działań ze strony władz miasta w kierunku pozyskiwania i przygotowania terenów dla tychże inwestorów. Mówiąc oszczędnie w 2016 roku Stalowa Wola nie wzmocniła swojej pozycji konkurencyjnej. Miniony rok był ostatnim w którym obecne władze wykorzystywały w rozwoju infrastruktury to, co przygotowały poprzednie władze. Ostatnim takim projektem będzie budowa przejazdu pod torami od ulicy Energetyków do ulicy Grabskiego, choć jego budowa budzi wątpliwości, bo jest kosztowny, a specjalnej strefie ekonomicznej widać stagnację. W minionym roku już było widać brak własnych i jakichkolwiek pomysłów na gospodarczy rozwój miasta obecnie rządzącej ekipy. jak to wygląda w kontekście roku 2017, to temat na inną okazję.
W POLITYCE DOMINACJA PiS-u
W życiu politycznym miasta i powiatu trwa niezachwiana dominacja PiS-u. Zarówno w powiecie jak i w mieście głos opozycji jest wątły i słabo słyszalny. Większość lokalnych mediów „jest dogadana” z rządzącym układem, więc do opinii publicznej nie przenikają niemal żadne krytyczne opinie. Tymczasem w Stalowej Woli występują wszystkie negatywne zjawiska związane z rządami PiS-u w całym kraju. Była i jest w Stalowej Woli inwazja tzw. misiewiczów. Mamy w Stalowej Woli powiązania i uzależnienie politycznych struktur PiS-u od kościoła i zwłaszcza hierarchii kościelnej. Wreszcie występuje w Stalowej Woli rozdawnictwo publicznych pieniędzy, co ma na celu nie tyle rozwiązywanie konkretnych problemów, co wręcz kupowanie sobie przychylności wyborców. na tym tle dochodzi do kosztownych i nietrafionych decyzji, jak choćby program „miejskiego roweru”. Nie wygląda jednak żeby to jakoś szczególnie zagrażało rządom PiS-u. Opozycja jest słaba, nie ma mocnych liderów i przez to nie potrafi się przebić do opinii publicznej z przekazem o błędach robionych przez PiS. O milczeniu lokalnych mediów w tej sprawie była już mowa. Co prawda pojawiały się w minionym roku pewne oznaki, że opozycja próbuje się przeciwstawić pisowskiej „propagandzie sukcesu”, ale to dużo za mało, żeby stać się groźną dla PiS-u alternatywą. Jeżeli w krótkim czasie opozycja nie zjednoczy się i nie wyłoni ze swoich szeregów mocnego kandydata na prezydenta, to może zapomnieć o wygraniu wyborów za dwa lata.
STARZEJĄCE SIĘ SPOŁECZEŃSTWO, WYLUDNIAJĄCE SIĘ MIASTO
Podobnie jak w gospodarce, tak i w życiu publicznym złe i dobre zjawiska nakładały się na siebie. Wśród tych złych to chyba największe w ostatnich latach wyludnianie się miasta. W tym kontekście nie cieszy wyraźny spadek bezrobocia, bo nie jest on efektem szybko rosnącej liczby nowych miejsc pracy, ale włąśnie wyludniania się miasta i powiatu. Co prawda gmina Pysznica chwali się wzrastającą liczbą mieszkańców, ale ten wzrost jest głównie efektem przenoszenia się mieszkańców Stalowej Woli Jastkowic i Pysznicy, które z wsi coraz bardziej stają przedmieściami Stalowej Woli. Z jednej strony odpływ mieszkańców z drugiej strony fakt, że rodzi się mało dzieci sprawia, że Stalowa Wola się starzeje i rok 2016 był kolejnym w którym ten proces się pogłębiał. Nie powie się nic odkrywczego jeżeli stwierdzi się, że niepokojący proces, źle wróżący dla perspektyw rozwojowych Stalowej Woli. Zjawiskiem pozytywnym na tym tle jest stosunkowo duża aktywność środowisk emeryckich i to niemal na wszystkich polach życia społecznego. Gdyby nie emeryci, to stalowowolska kultura nie miałaby większości odbiorców i aktywnych uczestników. Emeryci są również inicjatorami, realizatorami i uczestnikami większości inicjatyw i wydarzeń społecznych. Dystansują pod tym względem młodzież i studentów. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na to, co w 2016 roku działo się w Stalowej Woli jako ośrodku akademickim. I tu również przenikały się dobre i złe tendencje. Złe to zauważalny spadek aktywności KUL-u. Dobre, to rozwój Politechniki czego przejawem było powołanie w Stalowej Woli nowego wydziału.
Podsumowując trzeba uznać rok 2016 za rok w którym Stalowa Wola ani nie zrobiła znaczącego kroku w swoim rozwoju, ani nie stało się nic takiego, co świadczyłoby o zdecydowanym regresie. Jednak raczej nie należy tego uznać za dobrą tendencję. W ubiegłych latach Stalowa Wola była postrzegana jako miasto dynamicznie rozwijające się. Rok 2016 był kolejnym, w którym Stalowa Wola staje się miastem przeciętnym, ale być może większości mieszkańców to nie przeszkadza.
Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021