Bez kategorii

Rolnicy dziękowali za plony

Rolnicy dziękowali za plony

W niedzielę 27 sierpnia na stadionie w Zdziechowicach w Gminie Zaklików odbyły się XVIII Dożynki Powiatu Stalowowolskiego. Świętowanie rozpoczęła uroczysta Dziękczynna Msza Święta polowa. Wcześniej na stadion przeszedł korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP Zdziechowice.

– Zawód rolnika wymaga od całego środowiska szacunku i uznania. Niech słowa św. Jana Pawła II wyrażą naszą wdzięczność i uznanie dla wszystkich rolników: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić” – mówił podczas powitania starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Słowa podziękowań do rolników skierowali także: Poseł na Sejm Rafał Weber, Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres, Burmistrz Zaklikowa Zdzisław Wójcik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zaklikowie Mirosław Mach oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Adam Sieczkoś.

Zgodnie z tradycją gospodarze podzielili się z mieszkańcami powiatu i zaproszonymi gośćmi chlebem, upieczonym z tegorocznych zbiorów.

Ważną częścią uroczystości było uhonorowanie wyróżniających się rolników z terenu powiatu stalowowolskiego. Wyróżnienia otrzymali:
Karolina i Tomasz Mierzwa, Gmina Bojanów
Czesław Pyz, Gmina Pysznica
Zenon Sajda, Gmina Radomyśl nad Sanem
Marta i Czesław Tarnowscy, Gmina Zaklików
Jan Puzio, Gmina Zaleszany

Podczas dożynek poseł na Sejm Rafał Weber wręczył rolnikom także odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela. Odznaczenia otrzymali:
Marek Olszowy, Gmina Bojanów
Grażyna Młodożeniec, Gmina Pysznica
Krzysztof Oszust, Gmina Radomyśl nad Sanem
Ryszard Stefaniak, Gmina Zaklików
Krzysztof Latawiec, Gmina Zaleszany

Ponadto wyłoniono także zwycięzcę plebiscytu na Sołtysa Roku Powiatu Stalowowolskiego, prowadzonego po raz pierwszy przez Tygodnik Sztafeta.

Do udziału w konkursie zgłoszono 29 kandydatów ze wszystkich gmin powiatu stalowowolskiego. Głosowanie odbywało się za pomocą kuponów drukowanych w gazecie oraz za pośrednictwem strony internetowej. W plebiscycie III miejsce zajął Piotr Bednarz – sołectwo Zbydniów, II miejsce Adam Majewski – sołectwo Chwałowice, I miejsce zajęła Agnieszka Mazur – sołectwo Motycze Szlacheckie.

Uhonorowani przez Gospodarzy Dożynek oraz Grzegorza Męcińskiego, kierownika placówki terenowej KRUS w Stalowej Woli zostali państwo Katarzyna i Jacek Nowakowscy, którzy otrzymali wyróżnienie w ramach XV Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy organizowanego przez KRUS.

Nieodłącznym elementem każdych dożynek są wieńce dożynkowe plecione ze zbóż, ziół i kwiatów. Podczas niedzielnego świętowania nie zabrakło także prezentacji Grup Wieńcowych i wykonanych przez nie „plonów”.

Dużą popularnością cieszyły się liczne stoiska m.in. rękodzielników, kół gospodyń wiejskich, kół łowieckich, firm oraz instytucji związanych z rolnictwem.

Na scenie zaprezentowały się zespoły głównie z Gminy Zaklików, które przygotowały bogaty program artystyczny. Przed dożynkową publicznością wystąpili: Zespół Kameleon, Zespół NovaSan, Chór Gloria, Zespół Muzyczny Randevu, Grupa Sanna Cheerleaders, Zespół Majewski Band, Zespół KIK z Domu Kultury w Pysznicy oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Zdziechowicach.

Gwiazdą wieczoru był Zespół Bayer Full, który na stadion w Zdziechowicach przyciągnął tłumy. XVIII Dożynki Powiatu Stalowowolskiego w Zdziechowicach zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.

www.stalowowolski.pl

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

II Gminny Powstańczy Rajd Rowerowy – I VIII 2021r

stw24.pl3 sierpnia 2021

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

stw24.pl3 sierpnia 2021

Krótki przewodnik po rozmiarach męskiej odzieży

stw24.pl1 lipca 2021

Policja na rowerach i quadach będzie patrolować stalowowolskie ulice

stw24.pl23 czerwca 2021

Maciej Paterski mistrzem Polski w kolarstwie szosowym

stw24.pl21 czerwca 2021

Piknik charytatywny z okazji Dnia Dziecka

stw24.pl27 maja 2021

Drugi milion na leczenie Bartusia z Sandomierza.Proste sposoby aby przyśpieszyć zbiórkę

stw24.pl20 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021