W Stalowej Woli

Rowerzyści boją się jeździć po wytyczonej ścieżce

Rowerzyści boją się jeździć po wytyczonej ścieżce

Chodzi o ścieżkę rowerową, która jest wytyczona po obu stronach jezdni na moście na Sanie w Stalowej Woli w ciągu drogi prowadzącej do Pysznicy. Problem ten poruszyli stalowowolscy seniorzy podczas obrad Miejskiej Rady Seniorów.

Ścieżka jest bezpośrednio na ulicy i oddzielona jest od ruchu aut białą ciągłą linią. Także rowerzyści są bezpośrednio włączeni do ruchu. Józef Górniak, przewodniczący rady seniorów zwracał uwagę na to, że auta przejeżdżające przez most auta jadą bardzo szybko, dlatego też wiele osób boi się jechać rowerem ścieżką i jedzie chodnikiem. – Z kolei, gdy w zatoczce przed mostem stoi patrol policji, to wszyscy jadą kulturalnie i przepisowo – mówił przewodniczący.
Droga przez most jest bardzo często uczęszczana przez działkowiczów, zwłaszcza w sezonie letnim, wielu z nich porusza się rowerami.
Policja w tym miejscu często ma patrole, gdy jest tam radiowóz, to kierowcy jadą zgodnie z przepisami, a gdy odjedzie, to z przestrzeganiem dozwolonej prędkości bywa różnie. Jednak to nie tłumaczy rowerzystów, którzy zamiast po ścieżce jadą po chodniku.
– Jeśli ktoś ma jakieś obawy, boi się, że może zostać przewrócony przez podmuch wiatru spowodowany przez jadące duże auto, to w trosce o własne bezpieczeństwo można zejść z roweru i przejść ten odcinek na piechotę. Prawo dopuszcza jazdę po chodniku w sytuacjach, gdy są niekorzystne warunki pogodowe, silne opady deszczu, śniegu – wyjaśnia asp. sztab Andrzej Walczyna ze stalowowolskiej komendy.

Według przepisów, jeśli przy drodze jest ścieżka rowerowa, to rowerzysta ma obowiązek korzystania z niej, z wyjątkiem dzieci do lat 10. Za jazdę chodnikiem można otrzymać mandat w wysokości 50 zł. Są pewne sytuacje, w których według kodeksu drogowego rowerzysta może jechać po chodniku, czyli kiedy:
– opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
– szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

stalowa wola

Zakaz odwiedzin w szpitalu

stw24.pl27 września 2021

Projekt ,,Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19″

stw24.pl27 września 2021

Informowali o prawach pracowników sezonowych

stw24.pl27 września 2021

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021