Kronika Policyjna

Rowerzysto- uważaj na drodze !

Rowerzysto- uważaj na drodze !

Kierujący jednośladami, czyli tzw. niechronienie uczestnicy ruchu drogowego, to grupa użytkowników dróg, która szczególnie jest narażona na poważne w skutkach wypadki. Rowerzyści często zapominają o obowiązujących przepisach drogowych, chociażby podczas włączania się do ruchu, czy nawet na ścieżkach rowerowych. Dlatego przypominamy najważniejsze zasady poruszania się po drogach.

W związku z rozpoczynającym się sezonem rowerowym, Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli apeluje do rowerzystów o rozwagę, zarówno podczas poruszania się po jezdni, poboczu, czy też drodze dla rowerów i przypomina podstawowe zasady poruszania się.

Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, gdy – opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, a warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Przy czym kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Bezpieczeństwo rowerzystów zależy również od innych uczestników ruchu. Przede wszystkim kierowców samochodów, którzy powinni respektować pierwszeństwo przejazdu rowerzystów w miejscach wskazanych przepisami – zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe; kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim. Ponadto podczas wyprzedzania roweru, kierujący jest obowiązany zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m.

Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności na drodze, przestrzeganiu zasady ograniczonego zaufania oraz ustępowaniu pierwszeństwa przejazdu.

Źródło KPP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Bezpieczny autobus – wykaz miejsc kontroli autokarów

stw24.pl8 lipca 2020

Policjanci na rowerach patrolują ulice miasto

stw24.pl3 lipca 2020

Wyłowiono ciało mężczyzny z Sanu

stw24.pl2 lipca 2020

Bądź czujny ! Oszuści nie mają wakacji

stw24.pl1 lipca 2020

Nowa pula kodów do serwisu Legimi do odebrania w MBP

stw24.pl30 czerwca 2020

Nowa propozycja turystyczna – Zwiedzaj ze stalowowolskim Muzeum

stw24.pl26 czerwca 2020

Ruszają akcje “Bezpieczne wakacje 2020 “

stw24.pl26 czerwca 2020

Wykaz punktów kontroli autobusów – wakacje 2020

stw24.pl25 czerwca 2020

Wyprzedaże letnich kolekcji w VIVO! Stalowa Wola

stw24.pl25 czerwca 2020