W Stalowej Woli

„Rozgrodzeniu” terenów za bramami HSW

„Rozgrodzeniu” terenów za bramami HSW

Z inicjatywy prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, poprzedzonej wnioskami zainteresowanych przedsiębiorstw i związkowców z HSW doszło 17 czerwca do ważnego i ciekawego wydarzenia. Prezydent Lucjusz Nadbereżny i przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Weber spotkali się ze ścisłym kierownictwem HSW S.A. oraz przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie HSW by po raz pierwszy w tak szerokim gronie omówić kwestię przejęcia przez miasto wewnętrznych ulic i traktów drogowych HSW.

rozgrodzenie

Zainteresowani są tym zarówno HSW S.A., jak też liczni przedsiębiorcy. Narzekają oni na niemały dyskomfort związany z dojazdem i wyjazdem z ich firm – dotyczy to kontroli i opłat wnoszonych na bramach. Z kolei HSW, do czasu całkowitego przeniesienia się na tereny zgrupowane wokół CPW jest zmuszona do wywiązywania się z założeń planu ochrony, narzucanej firmie z racji jej statusu firmy o szczególnym znaczeniu dla obronności państwa. Plan może być zmieniony tylko po przejęciu infrastruktury drogowej przez Gminę Stalowa Wola.

Wywołanie dyskusji samych zainteresowanych o tym problemie jest cenne i ważne. Jak stwierdził Prezydent Nadbereżny – rozwiązanie samego tematu przejęcia własności dróg przez miasto nie stanowi dla lokalnego samorządu żadnego problemu. Podobnie jak kwestia odpowiedzialności za bieżącą ich eksploatację (oczyszczanie, odśnieżanie etc.) Problemem jest natomiast bez wątpienia odpowiedzialność za remonty i inwestycje zarówno nawierzchni tych ulic, jak też skomplikowanej i „wiekowej” technicznej infrastruktury ulokowanej pod drogami. Tegoroczny budżet Stalowej Woli nie przewiduje  nakładów na finansowanie prac remontowo-modernizacyjnych związanych z tą infrastrukturą. W latach następnych pozyskanie środków na ten cel  także będzie trudne.

Ciekawa dyskusja o różnych aspektach tej sprawy, także terenowo-prawnych  zakończyła się powołaniem wąskiego zespołu reprezentującego wszystkie strony, zainteresowane jego rozwiązaniem (HSW, przedsiębiorstwa i Urząd Miasta). Wnioski wynikające z jego prac zostaną przedyskutowane ze wszystkimi „interesariuszami” rozwiązania tej kwestii.

 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021