Kronika Policyjna

Rozmawiali o bezpieczeństwie pieszych

Rozmawiali o bezpieczeństwie pieszych

W czwartkowe południe 19 listopada w Urzędzie Gminy w Radomyślu nad Sanem odbyła się otwarta debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, lokalnych władz, dyrektorzy szkół, radni i sołtysi z terenu gminy oraz mieszkańcy.

Spotkanie miało na celu zdiagnozowanie problemów oraz realnych oczekiwań społecznych wobec policji, jak również włączenie obywateli we wspólne wypracowanie propozycji rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa w środowisku lokalnym.

Statystki są nieubłagane. 30% wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów kończy się śmiertelnie. Nieprzypadkowo w policyjnym nazewnictwie funkcjonuje pojęcie niechronieni uczestniczy ruchu. Podczas zderzenia z pojazdami rowerzyści i piesi nie mają zwykle najmniejszych szans. Dlatego tak ważny jest rozsądek i zadbanie o własne bezpieczeństwo na drodze.

Po otwarciu debaty przez Komendanta Powiatowego Policji Lucjana Maczkowskiego zabrał głos Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Krzysztof Gawlas, który przedstawił charakterystykę powiatu stalowowolskiego oraz policyjne statystyki dotyczące zdarzeń drogowych, podkreślając, że w tym zakresie gmina Radomyśl nad Sanem jest jedną z najbezpieczniejszych w powiecie. W myśl zasady „widzę i jestem widzialny” zwrócił uwagę, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych przez pieszych po zmroku i oświetlenie rowerów. Przedstawił profilaktyczne działania podejmowane przez policję tj. spotkania i pogawędki z młodzieżą i dziećmi, konkursy na temat bezpieczeństwa.

Kolejną osobą, która zabrała głos była Z-ca Wójta Gminy Małgorzata Nowak. Podkreśliła istotne znaczenie inwestowania w infrastrukturę poprzez budowę dróg, chodników, ścieżek rowerowych czy oświetlenia dla poprawy bezpieczeństwa. Wspomniała tutaj m.in. o dwóch bardzo ważnych inwestycjach zrealizowanych przez zarząd województwa podkarpackiego na terenie gminy, tj. modernizacji drogi wojewódzkiej Stalowa Wola – Olbięcin wraz z budową chodników i zatok autobusowych oraz budowie ścieżki rowerowej w ramach projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”. Dodała, że niezwykle ważna jest edukacja, dlatego też w szkołach prowadzone są akcje mające na celu kształcenie dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa. Ponadto nadmieniła o wcześniejszym zakupie przez gminę gadżetów odblaskowych dla dzieci i młodzieży wszystkich szkół na terenie gminy.

O przedsięwzięciach podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu mówił także przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu Marek Ożga. Wyjaśnił, że WORD oprócz przeprowadzania egzaminów na wszystkie kategorie prawa jazdy zajmuje się także działaniami profilaktycznymi promującymi bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Biorąc udział w spotkaniach, imprezach w różnych instytucjach, szkołach i przedszkolach WORD prowadzi pogawędki, szkolenia, konkursy ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Wspiera również Ochotnicze Straże Pożarne i policję poprzez zakup sprzętu.

Kolejnym etapem debaty była dyskusja, podczas której mieszkańcy zgłaszali wnioski i zadawali pytania. Zwrócono m.in. uwagę na brak przejść dla pieszych przy przystankach na ruchliwej drodze wojewódzkiej Stalowa Wola – Olbięcin oraz niebezpiecznym skrzyżowaniu tejże trasy z drogą wojewódzką Antoniów – Dąbrowa Rzeczycka czy stwarzającym zagrożenie szczególnie dla dzieci dochodzących do szkoły zakręcie w Chwałowicach. Mówiono również o nagminnym przekraczaniu prędkości przez kierowców samochodów, braku przejścia dla pieszych w okolicach Kościoła w Radomyślu nad Sanem oraz nieprzestrzeganie przepisów przez rowerzystów w zakresie wyposażenia jednośladów tj. brak świateł i elementów odblaskowych.

Przybyli goście zadeklarowali wsparcie w rozwiązaniu tych problemów i w miarę możliwości zrealizowanie zgłoszonych potrzeb. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy debaty, która wedle zapowiedzi gości nie była ostatnim spotkaniem, otrzymali elementy odblaskowe.

img_0434

img_0467

źródło: Gmina Radomyśl nad Sanem/ M. Maj

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

W terenie zabudowanym jechał 125 km/h

stw24.pl26 lutego 2021

Zatrzymano dwóch pijanych kierowców

stw24.pl23 lutego 2021

Policjanci zatrzymali trzech pijanych kierowców

stw24.pl17 lutego 2021

35-latek ze Stalowej Woli odpowie za kradzież rozbójnicza w Nisku

stw24.pl16 lutego 2021

Uchroniony przed wychłodzeniem

stw24.pl16 lutego 2021

Radomyscy Policjanci podsumowali ubiegły rok

stw24.pl15 lutego 2021

Profilaktyka ze stalowowolską Policją

stw24.pl15 lutego 2021

Mieszkaniec gminy Zaleszany odpowie za zabicie psa

stw24.pl10 lutego 2021

Trudne warunki na drogach-zachowajmy ostrożność

stw24.pl8 lutego 2021