Kronika Policyjna

Rozmawiali o bezpieczeństwie pieszych

Rozmawiali o bezpieczeństwie pieszych

W czwartkowe południe 19 listopada w Urzędzie Gminy w Radomyślu nad Sanem odbyła się otwarta debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, lokalnych władz, dyrektorzy szkół, radni i sołtysi z terenu gminy oraz mieszkańcy.

Spotkanie miało na celu zdiagnozowanie problemów oraz realnych oczekiwań społecznych wobec policji, jak również włączenie obywateli we wspólne wypracowanie propozycji rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa w środowisku lokalnym.

Statystki są nieubłagane. 30% wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów kończy się śmiertelnie. Nieprzypadkowo w policyjnym nazewnictwie funkcjonuje pojęcie niechronieni uczestniczy ruchu. Podczas zderzenia z pojazdami rowerzyści i piesi nie mają zwykle najmniejszych szans. Dlatego tak ważny jest rozsądek i zadbanie o własne bezpieczeństwo na drodze.

Po otwarciu debaty przez Komendanta Powiatowego Policji Lucjana Maczkowskiego zabrał głos Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Krzysztof Gawlas, który przedstawił charakterystykę powiatu stalowowolskiego oraz policyjne statystyki dotyczące zdarzeń drogowych, podkreślając, że w tym zakresie gmina Radomyśl nad Sanem jest jedną z najbezpieczniejszych w powiecie. W myśl zasady „widzę i jestem widzialny” zwrócił uwagę, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych przez pieszych po zmroku i oświetlenie rowerów. Przedstawił profilaktyczne działania podejmowane przez policję tj. spotkania i pogawędki z młodzieżą i dziećmi, konkursy na temat bezpieczeństwa.

Kolejną osobą, która zabrała głos była Z-ca Wójta Gminy Małgorzata Nowak. Podkreśliła istotne znaczenie inwestowania w infrastrukturę poprzez budowę dróg, chodników, ścieżek rowerowych czy oświetlenia dla poprawy bezpieczeństwa. Wspomniała tutaj m.in. o dwóch bardzo ważnych inwestycjach zrealizowanych przez zarząd województwa podkarpackiego na terenie gminy, tj. modernizacji drogi wojewódzkiej Stalowa Wola – Olbięcin wraz z budową chodników i zatok autobusowych oraz budowie ścieżki rowerowej w ramach projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”. Dodała, że niezwykle ważna jest edukacja, dlatego też w szkołach prowadzone są akcje mające na celu kształcenie dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa. Ponadto nadmieniła o wcześniejszym zakupie przez gminę gadżetów odblaskowych dla dzieci i młodzieży wszystkich szkół na terenie gminy.

O przedsięwzięciach podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu mówił także przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu Marek Ożga. Wyjaśnił, że WORD oprócz przeprowadzania egzaminów na wszystkie kategorie prawa jazdy zajmuje się także działaniami profilaktycznymi promującymi bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Biorąc udział w spotkaniach, imprezach w różnych instytucjach, szkołach i przedszkolach WORD prowadzi pogawędki, szkolenia, konkursy ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Wspiera również Ochotnicze Straże Pożarne i policję poprzez zakup sprzętu.

Kolejnym etapem debaty była dyskusja, podczas której mieszkańcy zgłaszali wnioski i zadawali pytania. Zwrócono m.in. uwagę na brak przejść dla pieszych przy przystankach na ruchliwej drodze wojewódzkiej Stalowa Wola – Olbięcin oraz niebezpiecznym skrzyżowaniu tejże trasy z drogą wojewódzką Antoniów – Dąbrowa Rzeczycka czy stwarzającym zagrożenie szczególnie dla dzieci dochodzących do szkoły zakręcie w Chwałowicach. Mówiono również o nagminnym przekraczaniu prędkości przez kierowców samochodów, braku przejścia dla pieszych w okolicach Kościoła w Radomyślu nad Sanem oraz nieprzestrzeganie przepisów przez rowerzystów w zakresie wyposażenia jednośladów tj. brak świateł i elementów odblaskowych.

Przybyli goście zadeklarowali wsparcie w rozwiązaniu tych problemów i w miarę możliwości zrealizowanie zgłoszonych potrzeb. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy debaty, która wedle zapowiedzi gości nie była ostatnim spotkaniem, otrzymali elementy odblaskowe.

img_0434

img_0467

źródło: Gmina Radomyśl nad Sanem/ M. Maj

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

areszt-policjant

Trafił do aresztu za napad na kobietę

stw24.pl6 maja 2021

Wypadek drogowy- zderzenie ciężarówki z osobówką

stw24.pl4 maja 2021

Policja nakryła trzech 13-latków na niebezpiecznych eksperymentach

stw24.pl28 kwietnia 2021

35-letni mieszkaniec Stalowej Woli, zatrzymany za “narkotykowy biznes”

stw24.pl28 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Policjanci zabezpieczyli broń, amunicje i trofea myśliwskie

stw24.pl14 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs plastyczny dla dzieci pn. “bezpieczeństwo oczami pierwszoklasisty”

stw24.pl6 kwietnia 2021

Tragedia rodzinna – Matka zabiła dwójkę małych dzieci i odebrała sobie życie

stw24.pl30 marca 2021