W Stalowej Woli

Rozpoczął się sezon smogowy w mieście

Rozpoczął się sezon smogowy w mieście

– Sezon smogowy został oficjalnie otwarty – mówił podczas obrad sesji rady miasta w Stalowej Woli radny Mariusz Kunysz, który apelował, o zorganizowanie po raz drugi konferencji dotyczącej zanieczyszczenia powietrza w mieście, z naciskiem na to, by przybyli na nią także przedsiębiorcy, którzy mogą być najbardziej odpowiedzialni za stan środowiska.

Radny apelował o to, by samorząd w dalszym ciągu kontynuował działania i dyskusje dotyczące ochrony powietrza w mieście.
– Kto z państwa był na tej konferencji miał zapewne możliwość usłyszeć wystąpienia i oceny osób, które tymi sprawami żyją na co dzień, są odpowiedzialne za to. A szczególnie wypowiedź przedstawiciela Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który w swoim wystąpieniu nawiązując do obecnej sytuacji powiedział, że takie są przepisy i trudno w tym temacie coś robić, musiało by się zmienić prawo –  mówił radny Mariusz Kunysz. Zaznaczał, że niewiele można zrobić chociażby w zakresie kontroli w zakładach pracy. Bowiem, zgodnie z przepisami trzeba przynajmniej tydzień wcześniej poinformować przedsiębiorców o planowej kontroli. – To jest nieporozumienie, wszyscy doskonale wiemy jak to się odbywa. Dlatego też byłem przekonany, że jednym z wniosków naszej konferencji będzie wystąpienie do naszych parlamentarzystów, aby rozpoczęli działania w tym kierunku, by zmienić ustawę dotyczącą ochrony środowiska – mówił radny Mariusz Kunysz.

Zaznaczał, że na konferencji było niewielu mieszkańców,  niepokojącym był też fakt, że na tym spotkaniu nie było przedsiębiorców, był tylko przedstawiciel Elektrociepłowni.  – To było symptomatyczne, w jaki sposób reagują ci, którzy powinni się tym wszystkim zacząć przejmować.   Nasuwa się wniosek, by w dalszym ciągu przygotowywać konferencje już z udziałem  przedsiębiorców, po to, żeby w sposób jasny i otwarty powiedzieć sobie wzajemnie, co w mieście najbardziej wpływa na zanieczyszczanie powietrza – mówił Mariusz Kunysz. Proponował by kolejną konferencję zorganizować w styczniu.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny zapewnił, że miasto może przygotować kolejną konferencję dotyczącą zanieczyszczenia powietrza przy zaangażowaniu radnych. – Jeśli chodzi o kontrole, to muszą być prowadzone po poinformowaniu danego przedsiębiorcy. Natomiast  w ustawie jest jeden wyjątek, jeśli istnieje zagrożenie życia i zdrowia, to kontrola może się odbyć bez zapowiedzi. Uważam, że sytuacja, która jest miejscami w naszym mieście wypełnia te znamiona – wyjaśniał prezydent.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

Przedszkolaki udekorowały Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021