Bez kategorii

Rozpoczęcie obchodów 80. rocznicy COP

Rozpoczęcie obchodów 80. rocznicy COP

„Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki”.- to tytuł konferencji naukowej z okazji 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, zorganizowanej w Auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

Naukowcy, politycy i przedsiębiorcy różnych branż debatują nad rozwojem Podkarpacia. Wśród tematów poruszanych w 13 referatach są kwestie związane między innymi ze współczesnymi innowacjami w przemyśle zbrojeniowym, lotniczym, energetycznym, w architekturze czy ze sposobami finansowania innowacji przyszłości.

– Przez 3 dni w Stalowej Woli będziemy chcieli pokazać historię i osiągnięcia Centralnego Okręgu Przemysłowego. COP oprócz strategicznego znaczenia z punktu widzenia budowania narodowej gospodarki i doktryny obronności państwa, to również projekt, który miał szczególną dedykację dla młodych ludzi. Lata 30. XX wieku to wielki kryzys po części polityczny, ale też społeczny, to problemy i brak wiary młodych ludzi, w to że Polska może dać im szansę. Te ziemie które były zapomniane stały się w tamtym czasie synonimem sukcesu, marzeniem o niepodległości. Dzisiaj chcemy nawiązywać do tych tradycji. Życzę aby te 3 dni w Stalowej Woli były powodem do dumy, że jesteśmy wspaniałym mądrym narodem – mówił Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Centralny Okręg Przemysłowy to symbol skoku cywilizacyjnego z lat 30. XX w. we wszystkich wymiarach – a zwłaszcza gospodarczym, społecznym, urbanistycznym, kulturowym. Źródeł tożsamości regionu Podkarpacia, który do dziś kojarzony jest z produktami, zakładami, czy nowoczesną myślą techniczną, należy upatrywać właśnie w latach budowy Okręgu. Wynalazczość to most łączący polską myśl technologiczną z czasów budowy COP z innowacyjną wizytówką obecnego województwa podkarpackiego. Przyjęta oś konferencji, Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość, odzwierciedla aktualność i ponadczasowy charakter Okręgu.

Na konferencji była również obecna Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, gratulowała ona władzom inicjatywy podjętej z okazji jubileuszu.
– 80 lat temu, mądra decyzja władz państwa Polskiego sprawiła, że na terenach ubogich pojawiła się szansa rozwoju. Budowa COP-u zainspirowała rozwój całego państwa. Główny inicjator, pomysłodawca premier Eugeniusz Kwiatkowski tak mówił w sejmie: „Centralny Okręg Przemysłowy będą budować pokolenia, my budujemy tylko zaczątki. COP to uzbrojenie nie tylko militarne, ale gospodarcze Polski” – mówiła Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Organizatorami konferencji jest Miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska.

Agata Piotrowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

II Gminny Powstańczy Rajd Rowerowy – I VIII 2021r

stw24.pl3 sierpnia 2021

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

stw24.pl3 sierpnia 2021

Krótki przewodnik po rozmiarach męskiej odzieży

stw24.pl1 lipca 2021

Policja na rowerach i quadach będzie patrolować stalowowolskie ulice

stw24.pl23 czerwca 2021

Maciej Paterski mistrzem Polski w kolarstwie szosowym

stw24.pl21 czerwca 2021

Piknik charytatywny z okazji Dnia Dziecka

stw24.pl27 maja 2021

Drugi milion na leczenie Bartusia z Sandomierza.Proste sposoby aby przyśpieszyć zbiórkę

stw24.pl20 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021