W Stalowej Woli

Rozpoczyna się rewolucja w komunikacji miejskiej

Rozpoczyna się rewolucja w komunikacji miejskiej

Jasne i przejrzyste zasady dotyczące cen biletów oraz darmowe przejazdy dla części pasażerów, nie tylko ze Stalowej Woli. Takie zasady mają obowiązywać od nowego roku w miejskiej komunikacji w Stalowej Woli. Oczywiście cena biletu się nie zmienia.

– Nie ukrywam satysfakcji, że po raz kolejny w ważnej kwestii dotyczącej funkcjonowania komunikacji miejskiej w Stalowej Woli, mogę powiedzieć mieszkańcom, że dotrzymuję słowa. Realizujemy nasz program, operaty na zasadzie przejrzystej, dobrej, przyjaznej komunikacji miejskiej dla mieszkańców Stalowej Woli, ale również dla mieszkańców całego regionu, który jest obsługiwany przez naszą komunikację – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.
Przypomina, że w ostatnich latach, toczyły się dyskusje na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej, cennika, regulaminu przewozów, które nie zawsze były jasne i przejrzyste. Bowiem często mieszkańcy nie wiedzieli np. jakie ulgi im przysługują i dochodziło przez to do nieporozumień, a w konsekwencji do wystawiania mandatów przez kontrolerów.
Zaznacza, że nowa komunikacja w mieście ma być oparta o trzy filary: komunikacja przyjazna, komunikacja tania i dostępna. Zaznacza, że pierwszym krokiem do tego była konsolidacja spółek miejskich, w tym włączenie Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej do Miejskiego Zakładu Komunalnego. To dlatego, że organizatorem transportu publicznego musi być podmiot, który ma do tego zdolności finansowe i operacyjne.
Prezydent przedstawił projekt uchwały dot. regulaminu ceny biletów komunikacji miejskiej, dot. realizacji usług przewoźnika na terenie miasta, jak i ościennych gmin.
– Dzisiaj rozmawiamy o pierwszym etapie dotyczącym uchwały, natomiast przed nami na pewno kolejne ważne zmiany, te inwestycyjne dotyczące nowego taboru, karty miejskiej, biletu elektronicznego, miejskiej stacji paliw, a więc tego wszystkiego o czym mówiłem już w procesie konsolidacji – zaznacza.
Od 1 stycznia zostaną zmienione całkowicie zasady dot. biletów. Będą funkcjonowały tylko dwa rodzaje: bilet jednostrefowy i bilet międzystrefowy. Ceny pozostają na niezmienionym poziomie. Bilet normalny będzie kosztował 2,20 zł, a ulgowy 1,10 zł, zaś bilet międzystrefowy normalny 3 zł, a ulgowy 1,50 zł.
Ponadto zostają wprowadzane darmowe przejazdy dla części pasażerów, m. in. dzieci, które jeszcze nie chodzą do szkoły, emerytów i rencistów którzy ukończyli 60 lat i są mieszkańcami Gminy Stalowa Wola, dla osób po 70. roku życia niezależenie od miejsca zamieszkania, a także zamieszkałych w Stalowej Woli uczestników ogólnopolskiego programu Karta Dużej Rodziny, w której wychowuje się co najmniej czworo dzieci.
Zostaje też wprowadzona bardzo ważna zmiana, szczególnie dotycząca mieszkańców ościennych gmin, o którą od dawna się upominali. Bowiem obecnie ktoś, kto jedzie stalowowolską komunikacją miejską tylko na terenie innej gminy, to płaci 3 zł za bilet. Po zmianach za przejazd tylko w granicach administracyjnych danej gminy zapłaci 2,20 zł.
Oczywiście te ulgi będą kosztować. Jak zaznacza prezydent, zostały one policzone szacunkowo, gdyż trudno dokładnie obliczyć liczbę osób, która będzie korzystała z komunikacji. Największym kosztem będą ulgi dla emerytów i rencistów ze Stalowej Woli i dla dzieci. Łączny koszt to około 400 tys. zł. Ponadto będą też przychody z tytułu ulg od gmin, z którymi zostanie zawarte porozumienie. Nadbereżny zapewnia, że z punktu widzenia budżetu miasta nie przewiduje zwiększenia wydatków na komunikację miejską.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

stalowa wola

Zakaz odwiedzin w szpitalu

stw24.pl27 września 2021

Projekt ,,Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19″

stw24.pl27 września 2021

Informowali o prawach pracowników sezonowych

stw24.pl27 września 2021

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021