Fotorelacje

Rozwadów uczcił swoich bohaterów

Rozwadów uczcił swoich bohaterów

Dwa pomniki stanęły na rynku na os. Rozwadów w Stalowej Woli. Jeden poświęcony pamięci dwóch lekarzy Eugeniusza Łazowskiego i Stanisława Matulewicza. Drugi pamięci żydowskich mieszkańców Rozwadowa zamordowanych latem 1942 roku przez niemieckich okupantów.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej, następnie wszyscy przeszli na rynek, gdzie odbyło się poświęcenie obelisków. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest radny miejski Mariusz Bajek, który chciał, by pamięć o tych zapomnianych bohaterach była żywa. Wszyscy, którzy znają historię rozwadowskich lekarzy mówią zgodnie, że w walce z okupantem wykazali się sprytem i inteligencją.

– Doktor Matulewicz wynalazł coś genialnego. Odkrył bakterię, która dawała identyczne objawy jak tyfus plamisty, a była niegroźna dla ludzi. Niemcy wyjątkowo bali się tej choroby. Lekarze zaczęli szczepić ludzi tą bakterią, wywołując sztuczną epidemię w Rozwadowie i okolicach. Niemcy zaprzestali wywózek do obozów koncentracyjnych czy na roboty i niechętnie tutaj wkraczali. Ludziom żyło się trochę lżej. Lekarze uratowali w ten sposób tysiące ludzi. Genialna rzecz – walka rozumem. Walka samą bronią, bez rozumu prowadzi do klęski. Walka rozumem prowadzi do zwycięstwa. Łazowski i Matulewicz, to ludzie o wybitnym rozumie i wielkiej odwadze – mówił podczas uroczystości Mariusz Bajek.
Dodał, że drugi obelisk ma przypominać o tragicznych wydarzeniach z 1942 roku. Miała wtedy miejsce tzw. ostateczna likwidacja narodu żydowskiego. Przypomniał, że latem 1942 roku na rozwadowskim rynku została zgromadzona ludność pochodzenia żydowskiego. Zdrowi i młodzie zostali wysłani na stację kolejową, skąd odjechali transportem na roboty lub do obozów. Natomiast osoby starsze, chore, niedołężne oraz dzieci w bestialski sposób zamordowano. Potem rozstrzelano tych, którzy zostali w domach.

Pomniki, które stanęły na Rynku mają ocalić od zapomnienia nie tylko pamięć o czynach lekarzy, ale również pamięć o tym, że Polacy pomagali innym podczas wojny, że poświęcali się by uratować jak najwięcej istnień ludzkich.
– Wiara, odwaga, heroizm, poświecenie, przyjaźń, sąsiedztwo, ojczyzna i najważniejsza miłość. Te słowa, symbole pokazują w bardzo skrótowy sposób, czym kierowali się nasi lekarze. Wciąż istnieje pokusa, by udowadniać, że Polska i Polacy to kraj ludzi, którzy potrafią tylko kombinować, ludzi którzy byli związani z wrogiem – mówił Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

W uroczystościach odsłonięcia pamiątkowych tablic wzięli udział parlamentarzyści i samorządowcy, radni miejscy i powiatowi, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe ze szkół, a także Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.
Otwarta została również plenerowa wystawa o lekarzach, którą przygotowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.
Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Fotorelacje

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020