W Stalowej Woli

Rozwadów w Historiadzie

Rozwadów w Historiadzie

Kto był patronem szpitala kolejowego? Jaki klub mieścił się w budynku Sokoła? Kiedy zburzono ratusz? Jak nazywała się rodzina kowali? To tylko niektóre z pytań, Historiady – III Testu Wiedzy o Regionie Stalowowolskim, który odbył się 3 maja w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli.

W tym roku przypada 325. rocznica lokacji Rozwadowa, stąd pomysł by test był poświęcony temu tematowi. Uczestnicy – zgłosiło się 28 osób, odpowiadali na 40 pytań w formie pisemnej, tylko jedna odpowiedź była poprawna.

Autorem pytań był Marek Wiatrowicz z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, który zgłębia historię tego miasteczka. – Chodzi o to, by wszyscy dobrze się bawili, żeby każdy miał szansę się sprawdzić, więc nie są to pytania, mam przynajmniej taką nadzieję, strasznie trudne. Jednak z drugiej strony, wymagają rzetelnej wiedzy na temat regionu – stwierdza autor.

DSC_0913

Zaznacza, że historia Rozwadowa nie została jeszcze opowiedziana, nikt się tym nie interesował od lat. Oscyluje głównie między mitami, legendami, opowieściami rodzinnymi. Są zamysły by ukazała się monografia, pierwszym krokiem w tym kierunku był „Przewodnik po dawnym Rozwadowie” autorstwa Marka Wiatrowicza, wydany przez Muzeum Regionalne.

Autor tej publikacji przypomina, że historia Rozwadowa tak się układała, że wyludniał się kilka razy, na skutek rożnych wojen, kataklizmów, i wszyscy znikali, a z nimi historia. Prawie od początku istnienia tego miasteczka jest z nim związana tylko jedna rodzina -Lubomirscy.

DSC_0918

– Kiedyś rozmawiałem z mieszkanką ulicy Rozwadowskiej, opowiadała mi o okresie powojennym, swoich sąsiadach. Okazało się, że w stu procentach są to inni ludzie, niż jeszcze kilka lat przed wojną – wspomina Marek Wiatrowicz.

Ogłoszenie wyników odbyło się o  na scenie przed Miejskim Domem Kultury. Wśród  ocenianych prac nie było żadnej całkowicie bezbłędnej.

Laureatami Historiady zostali:

  1. Katarzyna Skrzat, Nisko; nagroda 1000zł
  2. Mikołaj Fołta, Stalowa Wola, nagroda: 500zł;
  3. Krzysztof Adamek, Stalowa Wola, nagroda: 300zł

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021

Od 27 marca zmiany w obostrzeniach – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie…

stw24.pl25 marca 2021

Najwyżsi rangą Dowódcy Polskiej Armii z wizytą w HSW

stw24.pl24 marca 2021

Testy na koronawirusa w szpitalu w nowym punkcie

stw24.pl24 marca 2021