W Stalowej Woli

Rozwadowska radna zasłużoną dla miasta

Rozwadowska radna zasłużoną dla miasta

Maria Rehorowska – radna, nauczycielka, patriotka, działacz opozycji, otrzymała tytuł Zasłużony dla Miasta Stalowej Woli. Decyzję tę poprzez aklamację podjęli radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Maria Rehorowska urodziła się 26 maja 1934 roku w Czernorzekach. W Stalowej Woli na os. Rozwadów mieszka od 1 lutego 1954 r., kiedy to przyjechała tu z „peerelowskim” nakazem pracy i została zatrudniona w szkole podstawowej. W zawodzie nauczyciela pracowała przez 28 lat, była bardzo ambitną nauczycielką języka polskiego.
Aktywnie działa w opozycji. Była założycielką Międzyszkolnej Komisji Zakładowej Solidarność w w Stalowej Woli. 13 grudnia 1981 r. odmówiła podpisania tzw. „lojalki” i została internowana w Nisku, a rok później była przewieziona do Ośrodka Odosobnienia w Gołdapi, gdzie przebywała do czerwca 1982 r.
Cały czas aktywnie działa w Solidarności. W latach 1983 – 1988 zbierała składki na działalność podziemną. Za swą „aktywność” była wielokrotnie zatrzymywana, miała rewizje w domu.
Była zaangażowana w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, a także współpracowała z Duszpasterskim Ośrodkiem Kultury Chrześcijańskiej.
W 1990 r. uczestniczyła w założeniu Społecznej Szkoły Podstawowej w Stalowej Woli, pierwszej takiej placówki w mieście.  Cały czas aktywnie działała w Solidarności, śpiewała w Chórze Solidarność, pracowała w Regionalnej oraz Międzyzakładowej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Stalowej Woli i w Tarnobrzegu.
Własną  historię, a także dzieje lokalne przybliżała innym w swoich publikacjach takich jak m.in.:
„Historia jednego gimnazjum nad Sanem. Rozwadów 1944-1955″;
„310 lat Rozwadowa nad Sanem 1690-2000″;
„Rozwadów nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej”;
„Sto dwadzieścia pięć lat węzła Polskich Kolei Państwowych. Rozwadów w kolejarskich wspomnieniach i dokumentach 1887-2012″;
„Internowani w Gołdapi styczeń-lipiec 1982″.
Maria Rehorowska została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji narodowej, Medalem „Pro Patria”, Krzyżem Wolności i Solidarności.

W latach 2002- 2014 była radną Rady Miejskiej w Stalowej Woli. Niezwykle zaangażowana w sprawy os. Rozwadów. – Rozwadów stał się dla niej ukochanym miastem, tu założyła swoją rodzinę, tu pracowała przez wiele lat, tu ma swoich przyjaciół  i znajomych. Zaangażowana w pracę na rzecz własnej „małej ojczyzny” jaką stał się dla niej Rozwadów. Pragnie przypomnieć żyjącym oraz przekazać następnym pokoleniom  historię i dzieje zabytkowego Rozwadowa opisując go w swoich książkach. Z jej inicjatywy odbyło się wiele pięknych lokalnych uroczystości. Wiele miejsc będzie przypominało pokoleniom jej działalność  społeczną. Będąc radną miejską walczyła o dobro i prawa dla Rozwadowa – „miasta w mieście” Stalowa Wola – mówił podczas sesji radny Grzegorz Męciński, uzasadniając wniosek o nadanie tytułu.

Joanna Piechuta  

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021