W Stalowej Woli

Rusza inwestycja wyczekiwana w szpitalu od ponad 60 lat

Rusza inwestycja wyczekiwana w szpitalu od ponad 60 lat

Nowy blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią powstanie w przyszłym roku na II piętrze pawilonu diagnostyczno – zabiegowego w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.  Jak zaznacza starosta Janusz Zarzeczny, inwestycja ta jest wyczekiwana od ponad 60 lat. Powiat otrzymał na to zadanie 10 mln zł dofinansowania unijnego, a koszt całości to 21 mln zł.

szpital3

Powiat otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu dotyczącego infrastruktury ochrony zdrowia  z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.
– Kosztorys tego przedsięwzięcia to 21 mln zł, a powiat będzie musiał dołożyć około 11 mln. Chcemy to robić i będziemy tak gospodarować budżetem, aby to zadanie było zrealizowane – zapewnia starosta Janusz Zarzeczny.

Starosta podkreśla, że to najważniejsze zadanie jego kadencji, bo o potrzebie powstania nowego bloku mówi się od dawna. Zawsze na tę inwestycję brakowało środków i cały czas samorząd czekał na pieniądze z zewnątrz. – Złożyliśmy wniosek, udało nam się otrzymać dofinansowanie. Wiedząc o tym, że jest to finansowanie na poziomie 10 mln zł, wiedzieliśmy, że z budżetu będziemy musieli dołożyć pozostałą kwotę. Jesteśmy na to przygotowani. W tym roku inwestycje w powiecie są rzędu około 50 mln zł. To jest rekord w historii powiatu, tego nigdy nie było dotychczas. Przed rozpoczęciem kadencji mówiłem, że ta kadencja będzie inwestycyjna. Jeśli  otrzymujemy dofinansowanie, to nie patrzymy na to, że musimy dołożyć swoją część. Jest to okazja jedyna – zaznaczał starosta.

Jak wyjaśnia Edward Surmacz, dyrektor szpitala, powstanie 5 sal operacyjnych, trzy sale enoskopowe, w tym jedna sala endoskopii zabiegowej, śluzy do przygotowania pacjenta i odcinek wybudzeniowy na pięć stanowisk. Blok operacyjny będzie połączony łącznikiem z oddziałem chirurgii i ortopedii. W miejscu obecnego bloku operacyjnego powstanie rehabilitacja ruchowa, czyli ortopedyczna. Pacjent, który będzie operowany na bloku, będzie przechodził na nowy oddział, na którym będzie  rehabilitowany.

– To historyczny moment, 67 lat czekaliśmy na blok operacyjny. Jesteśmy ogromnie zadowoleni i radzi, że ta kompozycja finansowa, środki od marszałka i starosty pozwolą na realizację tego zadania. Prace budowlane pochłoną około 15 mln zł, a 5,5  mln zł, to koszt wyposażenia – mówi dyrektor szpitala.
Będzie zakupionych 8 stołów operacyjnych, 8 materacy podgrzewających, 8 lamp, aparaty do znieczulenia. Czyli będzie pełne wyposażenie bloku  operacyjnego.

Jak wyjaśnia Edward Surmacz, w październiku będzie przygotowywane postępowanie przetargowe na prace budowlane. A gdy, już te prace będą realizowane, to  będzie ogłaszane kolejne postępowanie na dostawę sprzętu z terminem dostawy już na wykończoną powierzchnię.

Jak zaznacza dyrektor, nowy blok operacyjny ma posłużyć przez następne 30 lat, jedyne co trzeba będzie wymieniać, to aparaty do znieczulania, których żywotność jest około 10 lat.
Podkreśla, że ta inwestycja nie jest robiona na zasadzie, prowizorki, ale kompleksowej inwestycji.

Oddanie do użytku bloku jest planowane na koniec 2018 i początek 2019 r. Finalizacja inwestycji będzie zależała od tego jak będą postępować prace budowlane.

Jak zaznacza Andrzej Komsa, dyrektor ds. lecznictwa szpital jest przygotowany jeśli chodzi o kadrę  lekarską.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021