W Stalowej Woli

Rusza nabór na mieszkania w nowych blokach

Rusza nabór na mieszkania w nowych blokach

Od poniedziałku od godz. 7 rano będzie można pobierać wnioski i aplikować w programie „Z perspektywą w Stalowej Woli”. To lokalny program budowy mieszkań.     

Podczas obrad sesji rady miasta został przedstawiony regulamin, według którego mają być przyznawane mieszkania w ramach tego programu. Obecnie trwa budowa dwóch bloków komunalnych czynszowych przy ul. Orzeszkowej, w których będzie 96 mieszkań o różnym metrażu od 40 do 107 mkw. w standardzie deweloperskim. Każde mieszkanie ma piwnicę oraz balkon Lokale na parterze są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inwestycję tę realizuje Miejski Zakład Budynków, który także będzie koordynował wszystkie działania dotyczące przyznawania tych mieszkań.
– Trzymamy się tej naczelnej zasady, że to nie jest oferta socjalna. Jest to oferta rynkowa, ale dzięki temu, że jest w to zaangażowany samorząd i spółka miejska udało się otrzymać bardzo optymalną cenę w perspektywie 20 lat spłaty tych mieszkań. Metr kwadratowy to kwota nieco ponad  3,8 tys. zł – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny. Zaznaczał, że jest to bardzo korzystna oferta kredytowa w porównaniu do innych ofert. Zwłaszcza, że w tym wypadku jako dochód będą też liczone inne  świadczenia jak np. 500 plus lub alimenty.
My nie oferujemy programu socjalnego, ale składamy ofertę dla grupy rodzin, które przez całe lata, tak w strategii samorządowej jak i rządowej były całkowicie pominięte. To chodzi o klasę średnią – mówił prezydent. To te osoby, które ze względu na dochody nie mogą ubiegać się o mieszkanie socjalne ani o kredyt komercyjny. Zaznaczał, że ta oferta mieszkań jest skierowana do osób, które mają comiesięczne dochody, których podstawowym kryterium weryfikacji będzie zdolność płatnicza. Ponadto ta oferta nie  wyklucza osób spoza Stalowej Woli.

Jak podkreślał Tomasz Gunia, prezes Miejskiego Zakładu Budynków, jest to pogram non profit, z którego ani gmina ani MZB nie będzie czerpać żadnych profitów.

– Program opiera się na umowie zawieranej notarialnie. Jest to umowa przyrzeczenia sprzedaży, na mocy której po spełnieniu określonych kryteriów uczestnictwa w programie lokator staje się właścicielem mieszkania. Naliczana od każdego metra kwadratowego opłata czynszowa jest skalkulowana na takim poziomie, że spłacamy kredyt bankowy, który zaciągnęliśmy jako spółka na realizację tej inwestycji i spłacany jest wkład finansowy gminy wniesiony do spółki – wyjaśniał. Prawo do własności mieszkania lokatorzy będą mieć po 20 latach.
Podstawowym kryterium przystąpienia do programu jest brak własności mieszkania i domu w całości lub w części. Wnioskodawcy powinni mieć także stabilne źródło dochodów, w takiej wysokości by mogli pokryć opłatę czynszową.

Nabór wniosków rozpoczyna się 29 stycznia od godz. 7.
Analizę wniosków będzie prowadziła komisja kwalifikacyjna, która będzie także przydzielała mieszkania kierując się m.in.  kryterium zdolności kredytowej, liczbą osób w rodzinie.

Wszelkie informacje na temat regulaminu przyznawania mieszkań i wnioski są dostępne na stronie internetowej www.perspektywa.stalowawola.pl

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021