W Stalowej Woli

Rząd stawia na przemysł, także stalowowolski

Rząd stawia na przemysł, także stalowowolski

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński, podczas wizyty w Stalowej Woli przedstawił główne założenia „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.  W tych planach rządowych duże znaczenie ma także Stalowa Wola.

img_2607

Dokument ten został przyjęty przez rząd w lutym tego roku. Przedstawia on wyzwania, które ma przed sobą polska gospodarka. Działania te skoncentrowane są wokół pięciu filarów, to: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju kraju, ekspansja zagraniczna, rozwój społeczny i regionalny. Strategia, która obecnie jest w fazie projektu do konsultacji społecznych, prezentuje nowe podejście do polityki gospodarczej, wyznacza nowy model rozwoju,  a także kluczowe inicjatywy dla realizacji założeń tego planu.
Minister zaznaczał, że obecnie Polska potrzebuje nowych bodźców rozwojowych, gdyż krajowi grozi wpadniecie w pułapkę średniego dochodu, co już dotknęło szereg krajów na świecie.

img_2606

– Chcemy, by nasze działania związane z gospodarką były oparte na pewnych wybranych sektorach, w których uważamy, że nasz kraj ma szansę. To m.in. sektor obronny, który przez ostatnie lata był mocno zapóźniony. Stalowa Wola i zakłady zbrojeniowe dają nadzieję na to, że może być inaczej.  Mówimy też o budownictwie, o środkach transportu zbiorowego, urządzeniach elektrycznych. To są te branże, w których widzimy, że nasza gospodarka może być silna – mówił minister.
Zaznaczał, że w planie jest położony duży nacisk na reindustrializację, to dlatego, że  przemysł jest dla gospodarki bardzo ważny. – Potencjał przemysłowy naszego kraju możemy lepiej wykorzystywać. Jeszcze do niedawna bardzo często się mówiło, że najlepszą polityką przemysłową jest jej brak. I faktycznie nic się nie robiło myśląc, że tzw. niewidzialna ręka rynku wszystko załatwi. Okazało się, to absolutnie nieprawdziwe. Ostanie lata kryzysu gospodarczego  w Europie wyraźnie pokazały, że te kraje, które miały silny przemysł, a wśród nich Polska i oczywiście Niemcy, najlepiej sobie radzą z kryzysem. Czyli przemysł jest nam potrzebny. A Stalowa Wola, to Centralny Okręg Przemysłowy, to dobre tradycje polskiego przemysłu. Jeszcze do niedawna wydawało się, że zapomnimy o przemyśle i skoncentrujemy na usługach. Ale to jest nieprawda, przemysł jest  nam potrzebny. Obecnie w przemyśle jest tworzonych najwięcej innowacji – argumentował Kwieciński.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Uwaga! Ul. Popiełuszki trwają utrudnienia w ruchu dla wszystkich kierowców

stw24.pl17 czerwca 2021

Zarząd z absolutorium i dużymi planami inwestycyjnymi

stw24.pl17 czerwca 2021

Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin chorych w szpitalu

stw24.pl17 czerwca 2021

Premiera filmu “Stalowa Wola miastem z piasku i serc”

stw24.pl17 czerwca 2021

Oficjalne otwarcie Rozwadowskiego „Sokoła”

stw24.pl16 czerwca 2021

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego z Rozwadowską

stw24.pl15 czerwca 2021

32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Solidarności” i Olimpijczyków Pabianice – Stalowa Wola

stw24.pl15 czerwca 2021

Powalczą o mistrzostwo Polski w Stalowej Woli

stw24.pl15 czerwca 2021