W Stalowej Woli

Są pieniądze na sport. Teraz łatwiej jest je zdobyć

Są pieniądze na sport. Teraz łatwiej jest je zdobyć

Jak pozyskiwać pieniądze na modernizację obiektów sportowych, budowę nowych, a także na programy zachęcające do uprawiania sportu. O tym m. in. mówił Bogusław Ulijasz sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, który w poniedziałek przyjechał do Stalowej Woli.  

Bogusław Ulijasz spotkał się z najbardziej zainteresowanymi tym tematem osobami, czyli starostą stalowowolskim, wójtami i przedstawicielami gmin z terenu powiatu, dyrektorami szkół, trenerami, działaczami sportowymi. Mówili o tym, co już udało się zrobić jeśli chodzi o lokalną infrastrukturę sportową, jak również co zmierzają zrobić.
Jak podkreślała posłanka Renata Butryn, która to niespotkanie zorganizowała, nie wszystkie szkoły mają zaplecze sportowe, w niektórych placówkach na terenie powiatu nie ma jeszcze sal gimnastycznych. – To jest zaniedbanie, które koniecznie chcemy naprawić – zaznaczała posłanka.

sportt

Obecnie Ministerstwo Sportu i Turystyki jest na etapie ogłoszenia wyników programu remontowego, a przed ogłoszeniem programu dot. rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej. – To jest pierwsza edycja tego programu. W skali całego kraju ma być przeznaczone pół miliarda złotych  na przebudowę, budowę i remont obiektów sportowych w kraju. To około 15 proc. więcej niż dotychczas.  To m. in. dlatego, że odpis z funduszu Totalizatora Sportowego na fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej jest coraz większy, dzięki temu więcej środków może być przeznaczone na infrastrukturę, a także programy  miękkie, związane z  rozwojem umiejętności sportowych  czy wykształceniem nawyku sportu wśród dzieci i młodzieży. Naszym obowiązkiem jest to, aby odciągnąć dzieci i młodzież od komputera, żeby zachęcić do aktywności sportowej – mówił Bogusław Ulijasz.

Od 2013 roku województwo podkarpackie zrealizowało 34 projekty finansowane z Ministerstwa Sportu za kwotę około 17 mln zł, powstały m. in. hale sportowe, sale gimnastyczne, boiska sportowe, stadiony.  Natomiast  Stalowa Wola obecnie realizuje dwa programy rozwoju bazy sportowej dofinansowane z ministerstwa, to budowa wielofunkcyjnego boiska przy PSP nr 1 oraz budowa boiska sportowego na MOSiR-ze.  A w kolejce czkają kolejne.

Minister podkreślał, że w ubiegłym roku zostały zmienione przepisy, które są kluczowe dla tego typu projektów. – Została obniżona poprzeczka, to oznacza, że wymagania, które są stawiane beneficjentom są niższe, a tym samym większa liczba podmiotów może z nich skorzystać i istnieje większe prawdopodobieństwo na dofinansowanie. Ponadto dzięki przychylności sejmu zwiększyliśmy pulę środków – stwierdził minister.
Renata Butryn zaznaczała, że o obniżenie tych wymagań parlamentarzyści apelowali do ministerstwa. Zdarzało się bowiem, że były bardzo dobre projekty, ale nie mogły być zrealizowane z uwagi na wyśrubowane wymagania.
Minister zachęcał do sięgania po środki z ministerstwa. – Chciałbym zaapelować do wszystkich samorządów, żeby aktywnie składały wnioski – mówił przedstawiciel rządu. Zaznaczał, że projekt musi być przede wszystkim dobrze napisany, dlatego też w razie wątpliwości zapraszał na konsultacje do resortu.

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021